صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نمایندگان حکومت و گروه طالبان برای اولین بار گفتوگو کردند

نمایندگان حکومت و گروه طالبان برای اولین بار گفتوگو کردند

افغانستان‌ما: شورای امنیت ملی کشور اعلام کرده که گروه نخست تماس صلح دولت افغانستان از طریق یک ویدیو کنفرانس برای اولین بار به صورت مستقیم با اعضای گروه طالبان گفتگو کردند.
در این اعلامیه شورای امنیت ملی آمده است که این گفتگو یکشنبه شب (سوم حمل) انجام شده و در آن روی کاهش خشونت، مذاکرات مستقیم و آتش‌بس دائمی و همه جانبه بحث شده است .
همچنین در این  ویدیو کنفرانس در خصوص اقدامات لازم برای ایجاد "فضای مناسب برای رهایی زندانیان" دو طرف نیز گفتگو شده است . در اعلامیه شورای امنیت ملی آمده است که در این نشست نمایندگان امریکا و قطر نیز حضور داشتند .
سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر تاکید کرده که در این ویدیو کنفرانس "تنها در مورد رهایی زندانیان" گفتگو صورت گرفته است .
آقای شاهین در صفحه توییترش نوشته که گفتگو در مورد موضوعات دیگر در مذاکرات بین‌الافغانی انجام خواهد شد .
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز در یک رشته توییت نوشته که امریکا و قطر اولین گفتگو برای رهایی زندانیان دولت افغانستان و طالبان را تسهیل کرده‌اند .
نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان این گفتگو را مهم، جدی و مفصل خوانده و تاکید کرده که شیوع ویروس کرونا رهایی زندانیان را فوریت می‌بخشد .
آقای خلیلزاد نوشته که: همه جوانب تعهد محکم‌شان را برای کاهش خشونت، مذاکرات بین الافغانی و آتش‌بس همه جانبه و دایمی اعلام نمودند. ما همچنان روی جلسه تخنیکی بعدی در دو روز آینده توافق کردیم .
ارگ ریاست جمهوری با نشر یک اعلامیه گفته برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، شماری از زندانیان رها خواهند شد .
براساس اعلامیه ارگ این تصمیم در نشستی که به ریاست محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، با حضور معاونان، قاضی‌القضات و لوی سارنوال در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده، گرفته شده است .
در ادامه این اعلامیه آمده است که "اداره تنظیم امور زندان‌ها و مسئولان ارگان‌های عدلی و قضایی ظرف ۴۸ ساعت پس از این نشست، یک طرح مشخص را برای رهایی زندانیان و توقیف‌شدگان ترتیب خواهند کرد تا براساس هدایت‌های صحی وزارت صحت عامه، تدابیر لازم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها گرفته شود ."
رهایی زندانیان طالبان
رهایی پنج هزار زندانی طالبان از سوی دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان، بخشی از توافقنامه صلح طالبان و امریکا بود که در دهم حوت به امضا رسید. قرار بود این روند طی ده روز پس از امضای این توافقنامه عملی شود .
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور نخست اعلام کرده بود که هیچ تعهدی به رهایی این زندانیان ندارد .
او اما روز بعد از مراسم تحلیف خود که در آن گفته بود به چارچوبی برای رهایی زندانیان دست یافته، فرمانی را صادر کرد که زندانیان طالبان در چند مرحله و بعد از تضمین دادن از این که دوباره به جنگ نمی‌روند، رها شوند اما طالبان این را نپذیرفته و گفتند به اساس توافقنامه‌شان با امریکا خواهان رهایی یکجا و بدون قید و شرط زندانیان‌شان هستند .
قرار بود روند رهایی مرحله‌ای زندانیان طالبان در ۲۴ حوت آغاز شود اما این روند متوقف شد.
همچنین قرار بود همزمان با رهایی زندانیان در ظرف ده روز پس از امضای توافق صلح امریکا و طالبان، گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی نیز آغاز شود اما با تعویق رهایی زندانیان، این روند نیز به تاخیر افتاده است .