صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس جمهور با وزیر خارجه امریکا در مورد صلح و وضعیت امنیتی و سیاسی کشور گفتگو کرد

رئیس جمهور با وزیر خارجه امریکا در مورد صلح و وضعیت امنیتی و سیاسی کشور گفتگو کرد

افغانستان‌ما: محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، در مورد اقدامات بعدی در روند صلح و وضعیت امنیتی و سیاسی کشور، گفتگو کردند.
وزیر امور خارجه امریکا دیروز (دوشنبه، چهارم حمل) وارد کابل شد و در ارگ ریاست جمهوری با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، دیدار کرد.
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، در این دیدار امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهور و حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور نیز حضور داشته است.
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده است که در این دیدار دو طرف در مورد "پروسۀ صلح، اقدامات بعدی در این روند و اجماع منطقوی بخاطر صلح و همچنان وضعیت امنیتی و سیاسی افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند."
آقای پمپیئو اولین مقام عالی رتبه دولت امریکا است که بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری کشور به افغانستان سفر و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، دیدار کرده است.
دیدار با عبدالله
وزیر امور خارجه امریکا در سفرش به کابل، همچنین با عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه پیشین، در قصر سپیدار دیدار کرده است.
آقای عبدالله در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته است که در دیدار با وزیر امور خارجه امریکا در رابطه به "اهمیت پروسه صلح و ضرورت حل بحران سیاسی جاری میان افغان‌ها" بحث و تبادل نظر کرده است.
کمیسیون مستقل انتخابات پس از حدود شش ماه، به تاریخ 29 ماه دلو نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد و گفت که محمد اشرف غنی با بدست آوردن 50.64 درصد مجموع آرا، برنده این انتخابات است.
اما عبدالله عبدالله، رقیب آقای غنی در این انتخابات، شکست خود را نپذیرفت و گفت که "حکومت همه شمول" تشکیل می‌دهد.
در پی‌ بی‌نتیجه ماندن تلاش‌های سیاست مداران داخلی و دیپلمات‌های خارجی برای حل این مشکل، سر انجام رئیس جمهور غنی مراسم تحلیف خود را به تاریخ 19 حوت، در ارگ ریاست جمهوری با حضور نمایندگان بیش از 35 کشور، برگزار کرد، اما عبدالله عبدالله نیز همزمان در قصر سپیدار مراسم تحلیف برگزار کرد.
بعد از برگزاری دو مراسم تحلیف در کابل، وزارت امور خارجه امریکا که نمایندگانش در مراسم تحلیف محمد اشرف غنی، حضور داشتند، با صدور اعلامیه‌ای گفت که حکومت موازی را در افغانستان نمی‌پذیرد.
اکنون گفته می‌شود که یکی از دلایل سفر آقای پمپئو به کابل، میانجیگری برای حل بحران پسا انتخابات میان رئیس جمهور غنی و عبدالله عبدالله است.