صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت مهاجران: دست‌کم 16 شهروند کشور بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان باخته‌اند

وزارت مهاجران: دست‌کم 16 شهروند کشور بر اثر ابتلا به کرونا در ایران جان باخته‌اند

وزارت مهاجران و عودت کنندگان کشور می‌گوید ۱۶ تبعه افغانستان در اثر بیماری کرونا در ایران جان باخته‌اند .
رضا باهر، معاون سخنگوی این وزارتخانه می‌گوید آمار دقیق مبتلایان به بیماری کرونا از اتباع افغانستان در ایران در دست نیست زیرا وضعیت اضطراری در ایران به شکلی نیست که این آمار را بتوانند به دست آورند .
اما به گفته او تاکنون دست‌کم شانزده افغان در ایران در نتیجه بیماری کرونا جان باخته‌اند .
مقام‌های صحی کشور می‌گویند اکثر کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، مهاجرانی‌ هستند که از ایران بازگشته‌اند و بقیه بیماران نیز با این افراد در تماس بوده‌اند .
فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه دیروز (سه شنبه، پنجم حمل) در یک نشست خبری گفت تاکنون ۴۲ مورد مثبت بیماری کرونا در افغانستان ثبت شده است .
به گفته او، افغانستان در مقایسه با کشورهای دیگر در زمینه شیوع ویروس کرونا تاکنون در وضعیت بهتری قرار دارد و باید از این فرصت برای روی دست گرفتن اقدامات پیشگیرانه استفاده شود .
بدترین حالت ممکن چه خواهد بود؟
وزیر صحت عامه گفت در بدترین حالت به اساس محاسبه سازمان بهداشت جهانی، ممکن است در افغانستان، حدود شانزده میلیون نفر به بیماری کرونا مبتلا شوند، بیش از هشت میلیون از آنها علایم بیماری را خواهند داشت، ۷۰۰ هزار نفر به خدمات صحی در شفاخانه نیاز خواهند داشت، همچنین نظر به این محاسبه احتمالی ممکن است ۲۱۰ هزار نفر به مراقبت‌های جدی ضرورت پیدا کنند و همچنین ۱۱۰ هزار نفر جان شان را از دست بدهند .
آقای فیروز در حالی که بار دیگر به جدی گرفته شدن تدابیر پیشگیرانه از سوی مردم تاکید کرد، گفت که برای جلوگیری از چنین وضعیت "تکان دهنده" باید همه با یکدیگر همکاری کنند .
او اضافه کرد که حتی طالبان نیز اعلام کردند که حاضر به همکاری برای نمونه‌گیری و ارائه خدمات صحی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در مناطق زیر کنترل شان هستند .
در هرات محدودیت تردد روزانه وضع خواهد شد
وزیر صحت عامه در نشست خبری دیروز اعلام کرد که قرار است از فردا (امروز) در شهر هرات، قیودات روزگردی (محدودیت تردد در هنگام روز) وضع شود .
او گفت روز سه شنبه از سوی وزارت صحت عامه، وزارت داخله، و شورای امنیت ملی رهنمودی برای این اقدام ترتیب خواهد شد و برای صدور فرمان به رئیس جمهور سپرده خواهد شد .
او وضعیت را در هرات جدی خواند و گفت تاکنون بیشترین موارد مثبت بیماری کرونا در هرات ثبت شده است .
هرات در غرب در مرز با ایران موقعیت دارد و کانون ویروس کرونا در  کشور است. بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران، این ولایت را با آسیب پذیری بیشتری روبه رو کرده است .
وزارت مهاجران می‌گوید شمار بازگشت‌کنندگان افغان‌ از ایران در روزهای سال نو تا یک و نیم هزار نفر در روز کاهش یافته اما پیش بینی می‌کند که بعد از پایان تعطیلی‌های سال نو در ایران، این شمار دوباره مثل زمان قبل از نوروز تا ده الی پانزده هزار نفر در روز افزایش یابد .
تاکنون موارد مثبت بیماری کرونا در سیزده ولایت: هرات، غور، فراه، بادغیس، سمنگان، بلخ، کابل، کاپیسا، لوگر، غزنی، زابل، دایکندی و قندهار شناسایی شده و اکثر بیماران در این مناطق از ایران بازگشته‌اند .
وزارت صحت عامه گفته در کابل دو دیپلمات نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. اما این موارد تنها کسانی‌اند که تاکنون شناسایی شده‌اند .