صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ویروس کرونا؛ در شهرهای هرات، فراه و زرنج محدودیت رفت و آمد وضع شد

ویروس کرونا؛ در شهرهای هرات، فراه و زرنج محدودیت رفت و آمد وضع شد

افغانستان‌ما: حکومت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در شهرهای هرات، فراه و نیمروز در غرب کشور، محدودیت رفت آمد روزانه وضع کرد.
بر اساس تصمیم "کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا" این محدودیت از دیروز (چهارشنبه، ششم حمل) در این شهرها آغاز شده است.
در اعلامیه‌ای که این کمیته دیروز منتشر کرد، آمده است که "بر اساس فیصله مؤرخ 5 حمل 1399 «کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ریاست استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور» و به منظور پیش گیری از شیوع ویروس کرونا، در افغانستان به ویژه در شهرهایی که بیشتر معروض به خطر این ویروس قرار دارند، دولت جمهوری اسلامی افغانستان، قیود گردش را در شهرهای هرات، فراه و زرنج اعلان می‌نماید ".
در این اعلامیه آمده است که "جلوگیری از ازدحام و تماس اشخاص با یک دیگر طوری که در شهرهای مختلف جهان تجربه شده است یکی از تدابیر اساسی برای جلوگیری از سرایت این ویروس می‌باشد . "
کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا از مردم شهرهای هرات، فراه و زرنج خواسته که در خانه بمانند و بدون ضرورت از خانه خارج نشوند.
این کمیته گفته است که خارج شدن از خانه در این شهرها باید تنها بر اساس دلایلی چون "دریافت مواد غذایی یا سایر مواد اولیه مورد ضرورت، دریافت خدمات امنیتی و یا برای مراقبت از یک شخص دیگر" باشد.
همچنین بر اساس تصمیم این کمیته، تمام تفریحگاه‌ها، مراکز آموزشی، زیارت‌گاهها، آرایشگاه‌ها، حمام‌ها، حوض‌های آب بازی و محلات ورزشی در این شهرها باید مسدود شوند.
علاوه بر این، بر اساس تصمیم این کمیته رفت‌ و آمد بس‌های شهری و تمامی عراده جاتی که بیشتر از چهار نفر را انتقال می‌دهند، در این شهر متوقف شده است. عروسی و مراسم فاتحه خوانی نیز در این شهرها تعطیل اعلام شده است.
شهر هرات در غرب کشور کانون شیوع ویروس کرونا در افغانستان به شمار می‌رود. علاوه بر این شهر، ویروس کرونا در ولایات فراه و نیمروز نیز شیوع پیدا کرده است.

تاکنون 84 واقعه مثبت ویروس کرونا در کشور ثبت شده که 58 مورد آن در ولایت هرات در جنوب غرب کشور بوده است. این ولایت به دلیل هم مرز بودن با ایران و ورود روزانه هزاران مهاجر، به کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در کشور مبدل شده است.