صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ اسد ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس: قطع کمک‌های امریکا خلاف موافقتنامه استراتیژیک با افغانستان است

مجلس: قطع کمک‌های امریکا خلاف موافقتنامه استراتیژیک با افغانستان است

مجلس نمایندگان می‌گوید که اعلامیه وزارت خارجه امریکا مبنی بر قطع یک میلیارد دالری کمک‌ها به افغانستان خلاف موافقتنامه استراتیژیک افغانستان و امریکا است .
کمیسیون امنیت داخلی مجلس نمایندگان روز چهارشنبه (6 حمل) اعلام کرد که قطع یک میلیارد دالری امریکا تاثیر مستقیم بر مبارزه نیروهای امنیتی افغان در برابر تروریزم دارد و امریکا باید به فداکاری نیروهای امنیتی افغان ارج بگذارد .
در اعلامیه این کمیسیون آمده که امریکا بر بنیاد موافقتنامه‌های استراتیژیک و امنیتی به افغانستان کمک می‌کند و بر بنیاد این موافقتنامه‌ها، حمایت مالی از نیروهای افغان برای تامین امنیت و حفظ ثبات در افغانستان برای امریکا الزام‌آور است؛ بناً کاهش و یا قطع کمک‌های مالی امریکا به افغانستان خلاف موافقتنامه‌های امضا شده میان دو کشور است .
در اعلامیه گفته شده که نیروهای امنیتی افغانستان نیازمند کمک‌های دوامدار امریکا است و این کشور باید همانند دو دهه گذشته نیروهای امنیتی افغانستان را در مبارزه با تروریزم که منافع در دو کشور در آن نهاده است، ادامه دهد در غیر آن ممکن مشکلات امنیتی در کشور افزوده شود .
کمیسیون امنیت داخلی مجلس از دولت امریکا خواسته که به حیث دوست روزهای دشوار مردم افغانستان، تلاش‌های خود را برای حل تنشها سیاسی افغانستان از طریق دیپلماتیک ادامه دهد .
با این وجود، برخی نمایندگان مجلس نیز می‌گویند که اعلامیه وزارت خارجه امریکا در واقع توهین به مردم افغانستان و نشان می‌دهد که امریکا هنوز هم به استقلال دولت افغانستان باورمند نیست .
غلام حسین ناصری یک عضو مجلس در این خصوص گفت: "اعلامیه مایک پمپیو در مورد قطع یک میلیارد دالری امریکا به افغانستان، توهین آشکار به مردم افغانستان است؛ امریکایی‌ها بدون تردید نظام افغانستان را به عنوان پیش در آمد جنگ‌های نیابتی خود دانسته و می‌گوید که تنش‌های سیاسی با سرنوشت منافع امریکا ارتباط دارد ."
آقای ناصری افزود که این اعلامیه نشان می‌دهد که امریکا تا هنوز نظام افغانستان را مستقل نمی‌داند وگرنه به خود اجازه نمی‌داد به مردم افغانستان چنین توهین کند .
این در حالی است که مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا پس از ناکامی در حل اختلافات سیاسی میان غنی و عبدالله اعلام کرد که یک میلیارد دالر از کمک‌های امریکا به افغانستان را قطع خواهد کرد. او در اعلامیه گفته که اگر عبدالله و غنی باهم توافق کنند، این کمک امریکا قطع نخواهد شد .