صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفیر بریتانیا: با دولت افغانستان برای مبارزه با کرونا همکاری می‌کنیم

سفیر بریتانیا: با دولت افغانستان برای مبارزه با کرونا همکاری می‌کنیم

افغانستان‌ما: آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل در یک تماس تلفنی با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، از آمادگی کشورش برای همکاری با دولت افغانستان در راستای مبارزه با ویروس کرونا خبر داد .
بر اساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست، خانم بلیک در این تماس تلفنی که امروز (سه شنبه، ۱۲حمل ) انجام شده، از تصمیم حکومت افغانستان برای وضع محدودیت در کابل و سایر شهرها، استقبال کرده است .
او گفته است که نیازها و اولویت‌های دولت افغانستان با سفارت بریتانیا در کابل شریک شود تا حکومت بریتانیا بتواند با درک بهتری از اولویت‌ها و نیازمندی‌ها، با حکومت افغانستان همکاری کند .
معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در این تماس تلفنی گفته که حکومت افغانستان به کمک‌های مالی، وسایل مورد نیاز صحی، مشوره‌های طبی و همکاری‌های تخنیکی برای مبارزه با ویروس کرونا نیاز دارد .
او اما تاکید کرده که کمک‌های بین‌المللی برای اینکه اولویت‌های بیشتری تحت پوشش قرار گیرد و هماهنگی بهتر ایجاد شود، باید از طریق حکومت افغانستان به مصرف برسد .
معاون رئیس جمهور گفته که دولت افغانستان برای جلوگیری از شیوع این ویروس اقدامات عاجل را از طریق تخصیص هزینه مالی برای ولایت هرات، شهرکابل و همه ولایات کشور، وضع محدودیت در شماری از ولایات، ایجاد کمیته اضطراری جلوگیری از کرونا در مرکز و ایجاد کمیته های ولایتی روی دست گرفته است .
آقای دانش افزوده  که حکومت برای کمک به خانواده ها و افراد نیاز مندی که در وضع محدودیت ها کارشان را از دست داده اند تدابیری را اتخاذ نموده است که در حد امکانات دولت به نیازمندان کمک و همکاری صورت  خواهد گرفت .
او همچنین گفته که حکومت علاوه برآنکه جلوگیری ازویروس کرونا را فعلا در اولویت کارهای خود قرار داده است اما موضوعات مهم دیگری چون پروسه صلح و مذاکره با گروه طالبان نیز از اولویت های جدی ما است .
معاون رئیس جمهور با توجه به شرایط خاصی که در کشور حاکم است، برهماهنگی و همیاری نیروهای سیاسی در عبور از وضعیت موجود تأکید کرده است .
سفیر بریتانیا در این تماس تلفنی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و مبارزه با آن را یک موضوع مهم ملی در افغانستان خوانده و گفته که این موضوع ایجاب می کند تا همه دست به دست هم داده با کنار گذاشتن اختلافات و تفاوتها و از طریق بسیج ملی برای مبازه با پدیده کرونا و دست یافتن به اولویت های اساسی در افغانستان همکاری کنند .
او گفته که دولت بریتانیا در تلاش است که از طریق هماهنگی با نهادهای بین المللی کمک های بشردوستانه به شماری از کشورهایی که نیازمند کمک هستند از جمله افغانستان فراهم کند و به گفته وی دولت بریتانیا به زودی دراین مورد وارد عمل خواهد شد .