صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امریکا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ۱۵میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

امریکا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ۱۵میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

افغانستان‌ما: کرن دیکر، معاون سفارت امریکا در کابل در یک گفتگویی ویدیویی با سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و رئیس کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اعلام کرده که کشورش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ۱۵میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند .
بر اساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری، این گفتگویی ویدیویی بعد از ظهر امروز (سه شنبه، ۱۲ حمل) انجام شده و رئیس اداره انکشاف بین‌المللی امریکا نیز در آن حضور داشته است. معاون سفیر امریکا در کابل گفته که ده میلیون دالر از این کمک برای تداوم نظارت بر روند جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تداوی بیماران مبتلا به کرونا درافغانستان، ارتقای ظرفیت لابرتواری، تهیه لوازم طبی، کمک به مردم در جهت رعایت موارد بهداشتی و کمک به روند تطبیق قرنطین به مصرف خواهد رسید و پنج میلیون دالر دیگر در بخش کمک‌های بشر دوستانه هزینه می‌شود .
خانم دیکر همچنین گفته که مبلغ پنج صد هزار دالر دیگر از سوی وزارت خارجه امریکا برای کمک به برنامه های جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در محابس و توقیفخانه های افغانستان اختصاص داده شده است .
معاون سفیر و رئیس اداره انکشاف بین‌المللی امریکا گفته‌اند که به تاریخ 24 ماه مارچ یک محموله از مواد شوینده و ماسک توسط دفتر اداره انکشافی امریکا در افغانستان به محلات سلب آزادی توزیع شده و قرار است در آینده نیز محمولۀ دیگری شامل لباس های محافظتی، ماسک، مواد شوینده و مواد ضد عفونی برای کمک به زندانیان و محلات سلب آزادی در اختیار آنان قرار گیرد .
معاون سفیر امریکا اطمینان داده که تلاش می گردد همه این کمک ها به عنوان بخشی از اقدامات دولت امریکا در هماهنگی با دولت افغانستان برای پاسخ به نیازها و اولویت  های که از طرف دولت تعیین می گردد به مصرف برسد .
سرور دانش، معاون رئیس جمهور در این گفتگویی ویدیویی از کمک دولت و مردم امریکا با مرد ودولت افغانستان و همچنین از تلاش های و فعالیت وزارت خارجه و برنامه انکشافی امریکا در پنج سال گذشته برای مردم افغانستان قدر دانی کرده است .
معاون رئیس جمهور کرونا را یک بحران جدید جهانی خوانده و مراتب تسلیت و همدردی خود را برای اینکه شماری از مردم امریکا در اثر ابتلا به این ویروس جان باخته اند ابراز داشته و از کمک پانزده میلیون دالری امریکا  برای جلوگیری از ویروس کرونا در افغانستان ابراز امتنان کرده است .
آقای دانش دراین دیدار ویدیویی به برخی از اقدامات حکومت افغانستان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور از جلمه تخصیص هزینه مالی هرات، کابل و همۀ ولایات کشور، وضع محدودیت بر گشت و گذار در شماری از شهر ها نامبرده گفته که این اقدامات با توجه به حجم نیاز مندی ها کافی نیست .
او افزوده که برای جلوگیری از ویروس کرونا و مبارزه با  این پدیده به همکاری و هماهنگی بیشتر بین المللی نیاز است و شماری از کشورهای همکار و سازمان های بین المللی برای تأمین نیازمندی های افغانستان در مبارزه با ویروس کرونا وعده همکاری داده اند .
معاون رئیس جمهور در زمینۀ چگونگی مصرف این کمک دولت امریکا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به تأمین شفافیت در نحوه مصرف کمک ها و همچنین مؤثریت آن در مطابقت با اولویت های تعیین شده از سوی حکومت افغانستان تأکید کرده است .