صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شکنجه و قتل مسافران افغان؛ هیات دیپلماتیک ایران به کابل سفر می‌کند

شکنجه و قتل مسافران افغان؛ هیات دیپلماتیک ایران به کابل سفر می‌کند

افغانستان‌ما: وزارت امور خارجه کشور اعلام کرده که به منظور "تحقیقات همه جانبه" در مورد شکنجه و قتل شهروندان کشور در مرز با ایران، یک هیات دیپلماتیک این کشور به کابل سفر می‌کند .
بر اساس اعلامیه‌ای که این وزارت امروز (چهارشنبه، ۳۱ ثور) منتشر کرده، سفر این هیات بر اساس موافق‌نامه کمیساران سرحدی دو کشور که در سال ۱۳۵۵ خورشیدی امضا شده، و همکاری با افغانستان برای تحقیق بیشتر در مورد رویدادی که در مرز با این کشور رخ داده، انجام می‌شود .
وزارت خارجه کشور گفته که "سفر هیئت عالیرتبه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به کابل و تحقیق مشترک روی اسناد و مدارک حادثه، می‌تواند به روشن سازی جزییات آن، اخذ تصامیم بعدی از سوی دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده مساعدت نماید ."
حدود دو هفته قبل شماری از شهروندان کشور که به‌ گونه قاچاقی از دهانه‌ ذوالفقار ولایت هرات به کشور ایران سفر کرده بودند، ادعا کردند که مرزبانان ایرانی افزون بر شلیک، آنها را مجبور ساخته که خود را به رودخانه هریرود پرتاب کنند. به گفته‌ آنان، از مجموع ۵۷ نفر، بیش از ۲۰ نفر در آب غرق و یا ناپدید شده‌اند
چندی پیش هیأت حقیقت یاب افغانستان به ریاست محمد حمید طهماسی، نخستین یافته‌ هایش را با رسانه‌ها شریک کرد. براساس یافته‌های این هیأت، ده نفر در این رویداد کشته و ۱۵ نفر دیگر ناپدید شده‌اند .
ایران دست داشتن در این رویداد را تکذیب کرده است .