صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزیر خارجه امریکا با رهبران حکومت در مورد اقدامات بعدی روند صلح گفتگو کرد

وزیر خارجه امریکا با رهبران حکومت در مورد اقدامات بعدی روند صلح گفتگو کرد

افغانستان‌ما: مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، در یک کنفرانس ویدیویی، با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور، معاونین ریاست جمهوری و رئیس شورای عالی مصالحه ملی در مورد اقدامات بعدی روند صلح افغانستان گفتگو کرده است .
بر اساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری، این کنفرانس ویدیویی عصر دیروز (دوشنبه، 12 جوزا) برگزار شده و در آن علاوه بر رهبران حکومت، زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، جنرال آستن میلر، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع و شارژ دافیر سفارت امریکا در کابل نیز حضور داشته اند .
ریاست‌جمهوری کشور گفته که در این ویدیوکنفرانس، دو طرف در مورد ادامه‌ تلاش‌های مشترک هر دو کشور برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان بحث و گفت‌وگو کرده‌اند .
گام‌های بعدی در راستای صلح از جمله رهایی زندانیان، تحلیل و مکان مذاکرات و دیگر اقدامات مربوط به صلح از دیگر موضوعاتی بوده که در این ویدیوکنفرانس روی آن بحث شده است .
در اعلامیه ریاست جمهوری آمده که وزیر خارجه‌ امریکا گفته که هدف اساسی کشورش یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و استراتژیک میان دو کشور است. او تأکید کرده که برای رسیدن به این اهداف، با حکومت افغانستان یکجا کار خواهند کرد .
رئیس‌جمهور غنی نیز ضمن تشریح نقشه‌ راه حکومت افغانستان برای دست‌یابی به صلح دایمی در کشور، افزوده که نیاز است تا تیم‌های کاری دو کشور روی فراهم‌سازی تسهیلات بیشتر به‌خاطر تطبیق این نقشه‌ راه، کار کنند .
در این ویدیوکنفرانس همچنان دو طرف بر همکاری مشترک در زمینه‌ اطلاع‌رسانی در آغاز و جریان مذاکرات صلح تأکید کرده‌اند. عبدالله عبدالله نیز در این کنفرانس راجع به اقدامات شورای عالی مصالحه‌ی ملی و تکمیل‌شدن اعضای این شورا صحبت کرده است .
ارگ ریاست‌جمهوری گفته که دو طرف در این ویدیوکنفرانس توافق کرده‌اند که در روزهای نزدیک روی جزئیات بعدی در روند صلح کار کنند. جانب افغانستان نیز در این ویدیوکنفرانس روی میکانیزم آتش‌بس اعلام‌ناشده که قواعد بازی در آن مشخص شود، تأکید کرده است .
دولت افغانستان و گروه طالبان در سه روز عید فطر، آتش‌بس اعلام کردند. بعد از پایان این آتش‌بس سه روزه، مقامات دولت افغانستان اعلام کردند که آتش‌بس به گونه اعلام نشده دوام دارد .
حکومت افغانستان و جامعه جهانی تاکید می کنند که برای آغاز مذاکرات بین الافغانی، باید آتش‌بس سراسری در افغانستان اعلام شود، اما گروه طالبان تاکنون برقراری آتش‌بس را نپذیرفته‌اند .