صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انفجار در مسجد وزیر اکبر خان؛ ایاز نیازی از عالمان برجسته دینی کشته شد

انفجار در مسجد وزیر اکبر خان؛ ایاز نیازی از عالمان برجسته دینی کشته شد

افغانستان‌ما: وزارت امور داخله تایید کرده که در انفجاری در مسجد جامع وزیر محمد اکبر خان در کابل، محمد ایاز نیازی، خطیب این مسجد و دو نمازگزار، کشته شده‌اند .
این وزارت با نشر اعلامیه‌ای گفته که این انفجار حوالی ساعت 7:25 دقیقه شام دیروز (سه شنبه، 13 جوزا) در محوطه مسجد جامع وزیر محمد اکبر خان رخ داده و در آن دو نمازگزار دیگر زخمی شده‌اند .
وزارت امور داخله این حمله را "تروریستی" خوانده و گفته که ماین از قبل در مسجد جاسازی شده بوده است. این وزارت تاکید کرده که این حمله را به صورت جدی بررسی می‌کند .
آقای نیازی علاوه بر اینکه خطیب مسجد جامعه وزیر اکبر خان بود ، از چند سال به این سو در دانشکده شرعیات دانشگاه کابل درس میداد .
وی از جمله چهره های مذهبی بحث برانگیز بود که از گروه طالبان و حملات داعش انتقاد می کرد و در عین حال حضور و حملات نیروهای خارجی برمواضح ملکی را در خطابه های خود به باد انتقاد می‌گرفت .
حمله بر مسجد وزیر محمد اکبر خان و کشته شدن مولوی ایاز نیازی، واکنش‌های گسترده مقامات دولتی و کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان را به همراه داشته است .
ارگ ریاست جمهوری کشور، حمله بر مسجد وزیر محمد اکبر خان و کشته شدن خطیب این مسجد را کار "دشمنان افغانستان" دانسته است. رئیس جمهور غنی، ضمن محکوم کردن این حمله، گفته که " حمله بر مساجد، تکایا، شفاخانه ها، افراد ملکی و تاسیسات عامه، جنایت ضد بشری است ."
سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نیز در پیامی این حمله را محکوم کرده و آقای نیازی را به عنوان "چهره روشن اندیش دینی" توصیف کرده است .
معاون دوم ریاست جمهوری گفته که آقای نیازی "قربانی تفکر روشن و اسلامی خود شد و از همین رو خون او بیش از هر زمان دیگر تروریست‌ها را رو سیاه خواهد کرد و پایان عمر تروریسم و افراط‌گرایی را به صدا درآورده است ."
او افزوده که این حمله در ادامه حملات تروریستی است که از مردم افغانستان قربانی گرفته و هیچ گروه تروریستی نمی تواند خود را از آن "برائت" دهد .
شماری دیگر از مقامات حکومتی و شخصیت‌های سیاسی کشور نیز آقای نیازی را یک شخصیت معتدل دینی توصیف کرده‌اند و حمله انتحاری در مسجد وزیر اکبر خان را محکوم کرده‌اند .