صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ویروس کرونا در افغانستان؛ استفاده از ماسک اجباری می‌شود

ویروس کرونا در افغانستان؛ استفاده از ماسک اجباری می‌شود

افغانستان‌ما: دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری اعلام کرده "طرح مرحله وار تنظیم کار و روش‌های پیش‌گیرانه در مرحله شیوع ویروس کرونا" در کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تایید شده که بر اساس آن پوشیدن ماسک در بیرون از خانه اجباری می‌شود .
در اعلامیه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری آمده که این طرح امروز (چهارشنبه، ۱۴ جوزا) در جلسه فوق العاده کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری تایید شد و برای نهایی سازی، به جلسه کابینه ارائه می‌شود .
معاونت دوم ریاست جمهوری گفته که این طرح را وزارت صحت عامه با مشوره ادارات دولتی ذیربط و نمایندگان سکتور خصوصی، تهیه کرده است .
بر اساس این طرح، مبارزه با ویروس کرونا در سه مرحله کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت انجام می‌شود .
در مرحله کوتاه مدت که سه ماه پیشنهاد شده است، پوشیدن ماسک و رعایت فاصله دو متری بین افراد اجباری می‌شود و از خروج سالمندان از خانه و تجمعات بیش از ده نفر زیر یک سقف جلوگیری می‌شود .
علاوه بر این، بر اساس این طرح، ادارات دولتی، نهادهای غیر دولتی و شرکت‌های تولیدی ملزم هستند که محل کاری کارمندان را ضد عفونی کنند و لوازم بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس را برای کارمندان تهیه کنند .
معاون دوم ریاست جمهوری گفته است که افغانستان در مرحله‌ای از شیوع ویروس کرونا قرار دارد که به رعایت توصیه‌های سازمان صحی جهان "اشد ضرورت" است .
آقای دانش از نهادهای مسول خواسته که طرح مرحله وار تنظیم کار و روش‌های پیشگیرانه در مرحله شیوع ویروس کرونا را به صورت جدی تطبیق کنند .
او همچنین خواستار بسیج ملی برای مبارزه با ویروس کرونا شده و گفته همانگونه که همه متوجه خطر این بیماری مهلک شده‌اند، همه شهروند باید در مبارزه علیه این ویروس همکاری کنند .
این طرح در حالی تنظیم شده است که مقامات وزارت صحت عامه می‌گویند که افغانستان در حال حرکت به سمت نقطه اوج شیوع ویروس کرونا است .
بر اساس آمار این وزارت، تا کنون ۱۷ هزار و ۲۶۷ نفر در سراسر کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و ۲۹۴ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان داده‌اند .