صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سرپرست وزارت صحت عامه: مدیریت شفاخانه‌ها حتی پیش از بحران کرونا ضعیف بود

سرپرست وزارت صحت عامه: مدیریت شفاخانه‌ها حتی پیش از بحران کرونا ضعیف بود

افغانستان‌ما: محمد جواد عثمانی، سرپرست و نامزد وزیر جدید وزارت صحت عامه با انتقاد از مدیریت شفاخانه‌ها و سیستم صحی کشور در دوره شیوع ویروس کرونا، می‌گوید که مدیریت شفاخانه‌های دولتی حتی پیش از شیوع ویروس کرونا، ضعیف بود .
آقای عثمانی که امروز (پنجشنبه، 15 جوزا) رسما کارش را به عنوان سرپرست وزارت صحت عامه آغاز کرد، گفت که شفاخانه‌های کشور حتا در حالت عادی به دلیل کیفیت پایین خدمات صحی نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند و این ضعف در بحران کرونا به مراتب بیشتر شده است .
او وضعیت قرنطین خانگی بیماران مبتلا به ویروس کرونا را "درد آور" توصیف کرد و گفت که بیماران و داکتران از این وضعیت به ستوه آمده‌اند .
آقای عثمانی اما از کارکردهای فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین صحت عامه ستایش کرد و گفت که سکتور صحت افغانستان علاوه بر کاستی‌ها، دستاوردهای چشم‌گیر نیز داشته که کاهش مرگ و میر مادران و نوزدان، از نمونه‌های آن است .
سرپرست و نامزد وزیر وزارت صحت عامه همچنین در رابطه به برنامه‌های کاری اش صحبت کرد و گفت که خطوط کاری وزارت صحت عامه در سه بخش از جمله مبارزه با کرونا، اصلاحات در نظام شفاخانه‌ها و اصلاحات در عرضه خدمات صحی ترسیم شده و او با تیم کاری‌اش تلاش می‌کنند تا آن را عملی کنند .
آقای عثمانی افزود که در بخش مبارزه با کرونا طرح‌های عملی‌تر و موثرتر را به فعالیت‌ها و کارهایی که از قبل در این زمینه صورت گرفته، اضافه خواهد کرد تا یک راهکار واضح و جامع از سطح فرد و خانواده در قسمت وقایه و پیش‌گیری ویروس کرونا به میان آید .
او تأکید کرد که مراکز قرنطین و تجریدگاه‌ها باید به مکان‌هایی مبدل شود که مردم با اطمینان خاطر خود را در آنجا قرنطین و از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کنند .
سرپرست وزارت صحت عامه در حالی از وضعیت شفاخانه ها انتقاد می کند که پیش از این شماری از داکتران و شهروندان نیز از روند ارائه خدمات و ضعف آن در شفاخانه‌های دولتی انتقاد کرده بودند .
انتقادها از ضعف سیستم صحی کشور با شیوع ویروس کرونا بیشتر شد و شهروندان بارها از مدیریت شفاخانه‌های که به تشخیص و درمان این بیماری اختصاص داده شده بود، انتقاد کردند .