صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۰ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گزارشگران بدون مرز: خبرنگاران مبتلا به کرونا در افغانستان از درمان مناسب محروم‌ اند

گزارشگران بدون مرز: خبرنگاران مبتلا به کرونا در افغانستان از درمان مناسب محروم‌ اند

افغانستان‌ما: سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان به‌دلیل عدم دسترسی به امکانات مالی و درمانی از درمان مناسب محروم اند .
این سازمان دیروز (پنجشنبه، ۱۵ جوزا) با نشر گزارشی زیر نام "حرفه‌کاران رسانه‌ها چه با حمله‌ها و انفجارها و چه با ویروس کرونا بر فهرست مرگ افزوده می‌شوند" گفته که خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها در افغانستان هم‌اکنون با شیوع ویروس کرونا، در معرض آسیب‌های جدی قرار دارند .
این سازمان تأکید کرده که شرایط برای انجام وظیفه‌ خبرنگاران بیش از پیش خطرناک شده و پذیرفتنی نیست که حرفه‌کاران رسانه‌ها چه با حمله و انفجار و چه با ویروس کرونا بر فهرست مرگ افزوده شوند ."
در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز به نقل از گفته‌های یکی از بیماران رسانه‌ای در کابل گفته شده است: "تا امروز از هیچ نهادی کمک دریافت نکرده‌ایم. نه از دولت و نه از رسانه‌ها و نه از نهادهای حمایت از خبرنگاران. بخش کلانی از کمک‌های دولتی با ناکارآمدی و فساد ضایع می‌شوند. رسانه‌ها امکان زیادی ندارند، حتا برخی از آن‌ها توانایی پرداخت حقوق ما را هم ندارند. نهادهای حامی خبرنگاران نیز می‌گویند بودجه ندارند ."
این خبرنگار گفته است که سه روز پی‌هم برای گرفتن آزمایش و یا دریافت ادویه به شفاخانه رفته، اما امکان دادن آزمایش و اخذ دارو را نیافته است .
با این حال این نهاد از حکومت افغانستان، رسانه‌ها و نهادهای حامی خبرنگاران خواسته که باید تلاش‌های‌شان را برای حفاظت از روزنامه‌نگاران انجام دهند .
براساس گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، از زمان شیوع کرونا در تاریخ هشت حمل تاکنون، 70 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. از این میان 50 نفر آنان در کابل ‌بسر می‌برند .
این سازمان تأکید کرده که افغانستان با داشتن این رقم مبتلایان خبرنگار به ویروس کرونا، بیشترین مبتلایان خبرنگاران به این ویروس را در جهان دارد .