صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تلاش برای آغاز مذاکرات بین الافغانی؛ خلیل‌زاد دور تازه سفرش را آغاز کرد

تلاش برای آغاز مذاکرات بین الافغانی؛ خلیل‌زاد دور تازه سفرش را آغاز کرد

افغانستان‌ما: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان برای تلاش در راستای آغاز مذاکرات بین الافغانی، دوره تازه سفرش را آغاز کرده است .
وزارت امور خارجه امریکا با نشر اعلامیه‌ای گفته که سفر آقای خلیل‌زاد دیروز (جمعه، 16 جوزا) شروع شده است و او به قطر، پاکستان و افغانستان سفر خواهد کرد .
بر اساس اعلامیه وزارت امور خارجه امریکا، محور اصلی سفر آقای خلیل‌زاد، تلاش‌ برای دست ‌یابی به توافق بین طرف‌های افغانی در مورد اقدامات عملی برای گام‌های بعدی روند صلح به هدف آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است .
وزارت خارجه امریکا گفته که خلیل‌زاد در این دور سفرش هم‌چنان عملکرد طرف‌ها در مورد تعهداتی را که در توافق‌نامه صلح با طالبان و اعلامیه مشترک امریکا – افغانستان صورت گرفته است، بررسی خواهد کرد .
این وزارت از "کاهش خشونت و رهایی زندانیان" به عنوان تعهدات موجود در این دو سند یاد کرده است .
این سفر در حالی آغاز شده که چند روز پیش مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا نیز با رهبران حکومت افغانستان در مورد آغاز مذاکرات بین الافغانی، زمان و مکان این مذاکرات از یک طریق یک ویدیو کنفرانس، گفتگو کرده بود .
بر اساس توافق‌نامه صلح بین امریکا و طالبان، مذاکرات بین الافغانی باید به تاریخ 20 ماه حوت سال گذشته خورشیدی آغاز می‌شد؛ اما چالش‌ها در تطبیق پیشرط‌ها، از جمله رهایی زندانیان، باعث شده که این گفتگوها تاکنون آغاز نشود .