صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۲ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ویروس کرونا؛ پوشیدن ماسک در خارج از خانه اجباری شد

ویروس کرونا؛ پوشیدن ماسک در خارج از خانه اجباری شد

افغانستان‌ما: دولت افغانستان با تنظیم یک طرح جدید، اعلام کرده که برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، پوشیدن ماسک در خارج از خانه اجباری است .
بر اساس اعلامیه دفتر مطبوعاتی معاونت دوم ریاست جمهوری "طرح تنظیم کسب و کار در مرحله فلاکت ناشی از اوج کرونا" امروز (شنبه، 17 جوزا) در یک جلسه اختصاصی به ریاست سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری نهایی شده است و از فردا (یکشنبه، 18 جوزا) در سراسر کشور تطبیق می‌شود .
برای تطبیق این طرح یک کمیته نظارتی تشکیل شده که شامل مسئولان و نمایندگان وزارت‌های صحت عامه، امور داخله، کار و امور اجتماعی، اداره مستقل ارگان‌های محلی، نمایندگان سکتور خصوصی و والی کابل می‌شود .
اعضای کمیته نظارت از تطبیق این طرح بعد از ظهر امروز در یک کنفرانس خبری در مرکز رسانه‌ها و اطلاعات حکومت، جزئیات این طرح را ارائه کردند .
محمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه در این کنفرانس خبری گفت که مطابق این طرح، پوشیدن ماسک در اماکن عمومی، رعایت دو متری فاصله بین افراد، جلوگیری از تجمعات بیش از ده نفر، جلوگیری از خارج شدن افراد مسن از خانه، ضد عفونی کردن محیط های کاری و فراهم ساختن وسایل بهداشتی از طرف ادارات و نهادهای خدماتی و تولیدی برای کارمندان و کارگران، همچنین رعایت نمودن شیفت های کاری در ادارات دولتی، الزامی است .
او افزود که هوتل‌های عروسی، صالون‌های ورزشی و پارک‌های تفریحی تا سه ماه آینده بسته می‌مانند و برگزاری مراسم فاتحه و سایر مراسم‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی و اجتماعی ممنوع است .
بر اساس این طرح، تردد ملی بس و مینی بس ها همچنان متوقف و فعالیت وسایط نقلیه‌ای که راکبین آن بیش از چهار نفر باشد، ممنوع است .
در طرح تنظیم کسب و کار در مرحله فلاکت ناشی از اوج کرونا، شرکت های تولیدی و خدماتی تنها با رعایت مقررات صحی شامل این طرح، می توانند فعالیت های شان را آغاز کنند .
مطابق طرح جدید دولت، مراکز آموزشی و فرهنگی تا سه ماه آینده به صورت حضور فعالیت نمی‌توانند و باید به صورت غیرحضوری و آنلاین فعالیت کنند .
این طرح در حالی تنظیم شده که در روزهای اخیر آمار ابتلا به ویروس کرونا در کشور به صورت چشم گیر افزایش یافته است .
بر اساس آمار وزارت صحت عامه، تاکنون 19 هزار و 551 نفر در سراسر کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و 327 نفر بر اثر ابتلا به این بیماری، جان داده‌اند .