صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شورای امنیت ملی: پس ازهفته کاهش خشونت، روزانه 24 غیرنظامی درحملات طالبان کشته و زخمی شده‌اند

شورای امنیت ملی: پس ازهفته کاهش خشونت، روزانه 24 غیرنظامی درحملات طالبان کشته و زخمی شده‌اند

دفتر شورای امنیت ملی کشور اعلام کرده که پس از هفته کاهش خشونت که قبل یک هفته قبل از امضای توافقنامه صلح بین امریکا و طالبان اعلام شد، روزانه دستکم 24 غیرنظامی در حملات طالبان کشته و زخمی شدهاند.
جاوید فیصل، سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی کشور دیروز (سه شنبه، 10 سرطان) در صفحه رسمی تویتر خود نوشت که در این مدت، طالبان روزانه به طور متوسط 44 حمله انجام دادهاند. آقای فیصل گفته که موفقیت توافقنامه صلح امریکا و طالبان و روند صلح افغانستان، به کاهش فوری خشونتها و شروع مذاکرات بینالافغانی بستگی دارد.
هفته کاهش خشونت از سوم حوت سال گذشته آغاز شد و تا دهم همین ماه که امریکا و طالبان توافقنامه صلح را امضا کردند، ادامه یافت. کمیسیون مستقل حقوق بشر در پایان این هفته اعلام کرد که ۴۱ نفر به رغم کاهش خشونتها در کشور کشته شدند.
دو روز پس از امضای این توافقنامه، طالبان اعلام کرد که حملات خود علیه نیروهای امنیتی را از سر میگیرند.
دولت و طالبان در جریان روزهای عید رمضان امسال آتشبس اعلام کردند و انتظار میرفت که پس از آن آتشبس اعلام ناشده میان دو طرف ادامه یابد. اما شورای امنیت ملی با افزایش خشونتها اعلام کرد که طالبان از آتشبس اعلام ناشده استفادهی ناروا کرده و بر میزان خشونتها افزودهاند.
شورای امنیت ملی آخرین هفته ماه جوزا را خونینترین هفته در ۱۹ سال اخیر برای نیروهای امنیتی خواند و گفت که در این هفته ۲۹۱ نیروی امنیتی کشته شده و بیش از ۵۰۰ تن دیگر زخمی شدهاند.