صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۲۴ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نورسلطان پایتخت جمهوری قزاقستان

نورسلطان  پایتخت جمهوری قزاقستان

ششم جولای سال روان شهروندان قزاقستان از روز پایتخت تجلیل خواهند نمود، شهر 21 ساله میشود، اما این بار با نام جدید، یعنی نورسلطان. بتاریخ 20 مارچ سال روان قاسیم-ژومارت توکایف دومین رئیس جمهوری قزاقستان در جریان مراسم سوگند وفاداری خود، پیشنهاد نمود که به پاس خدمات فوق العاده اولین رئیس جمهور این کشور، نام پایتخت از آستانه به نورسلطان تغییر نماید.
طی بیست و شش سال گذشته در جمهوری قزاقستان طرح پر آب و تاب نورسلطان نظربایف اولین رئیس جمهور قزاقستان – رهبر ملت در مورد تغییر پایتخت جدید – شهر نورسلطان به مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی قزاقستان و شهر پیشرفته اوراسیا، عملی گردید.                                  
انتخاب پایتخت جدید براساس طرح اولین رئیس دولت بر بیش از 30 معیار اساسی استوار بود که شامل شاخص های اقتصادی، آب و هوا، چشم انداز، شرایط زلزله، موجودیت و چشم انداز توسعه زیرساخت های مهندسی و حمل و نقل، منابع نیروی کار و سایر الزامات اجباری میگردید.
تعدادی از شهرهای قزاقستان به عنوان نامزد برای پایتخت آینده انتخاب گردیدند، منجمله مراکز بزرگ مناطق مانند کاراگاندا، ژیسکازگان و آکتیوبینسک. اما از میان اینها شهر اکمولا بیشتر واجد شرایط بود. این شهر از لحاظ جغرافیایی در مرکز کشور در تقاطع بزرگترین مسیرهای راه های موتر رو و آهن واقع شده است. نقش مهم دیگر در انتخاب اکمولا به عنوان پایتخت، جنبه اقتصادی آن بود. خوب، اگر پایتخت جنوبی - آلماتی در منطقه خطرناک زلزله خیز واقع است، اما پایتخت جدید کشور از درک بلایای طبیعی تهدید نمی شود. فضای باز دشت اعظیم، باد تازه صحرائی، کمربندهای طبیعی سبز، یک محیط بی نظیر را برای شهر نورسلطان به ارمغان آورده اند.
زمان، پیش بینی و خرد رهبر قزاقستان را تائید کرد. ساخت و ساز فعال پایتخت جدید، یک تحرک قوی برای توسعه اقتصاد و فرهنگ نه تنها در نورسلطان، بلکه در سرتاسر قزاقستان بود.
در حال حاضر سهم پایتخت در اقتصاد جمهوری 10.2 درصد است. جمعیت از 300000 به بیشتر از یک میلیون نفرافزایش یافته. ساخت و ساز مسکن از 124.4 هزار متر مربع تا 1861.9 هزار متر مربع بلند رفته.
مراکز تجارتهای کوچک و متوسط از 6،675 به 135،636 بالا رفته. نرخ بیکاری از 12.6 درصد به 4.5  درصد کاهش یافته است.
در شهر نورسلطان فابریکه های تولید محصولات جهانی شناخته شده فعالیت دارند، از جمله کارخانه برای تولید لوکوموتیو «جنرال الیکتریک»، واگون های «Talgo »، لوکوموتیو های الکتریکی «Alstom »، هلیکوپتر «Eurocopter . برگزاری موفقانه نمایشگاه تخصصی بین المللی EXPO-2017 دو سال قبل در نورسلطان به پایتخت یک تحرک جدید اقتصادی بخشید. در جایکه EXPO-2017     برگزار گردید، در آنجا مرکز مالی بین المللی آستانه تاسیس شد. در معماری نورسلطان از ایده اولین رئیس جمهور قزاقستان درباره ترکیب هماهنگ از فرهنگ غرب و شرق کار گرفته شد است. نقشه پایتخت را معمار معروف جاپانی کیسه کورکاوا طراحی نمود.
نماد اصلی نورسلطان مجمع معماری« «Baiterekاست، که زندگی ابدی را نشان می دهد. ساختمان های چون کاخ صلح و تفاهم، مرکز تجارتی «خان شاتیر»، دور ترین Oceanarium    از بحر بنام «دومان»، بزرگترین مسجد در آسیای مرکزی بنام حضرت سلطان وغیره از معماری های منحصر به فرد و بینظیر این شهر میباشند.
امروزه پایتخت قزاقستان به عنوان مرکز علمی، آموزشی و پزشکی قاره اوراسیا شناخته شده است. در نورسلطان دانشگاه ملی بنام ل.گویمیلیف، دانشگاه صنعتی زراعتی، دانشگاه طب، شعبه دانشگاه دولتی مسکو فعال میباشند. امروزه پرچمدار مکتب عالی پایتخت و کل کشور - دانشگاه نظربایف است.
این دانشگاه از بهترین روش های نوین جهانی برای آموزش متخصصان حرفه ای استفاده مینماید. در پایتخت 85 مکتب فعالیت دارند و همه ساله کودکستان ها و مکاتب جدید به بهره برداری سپرده میشوند.
در نورسلطان، یک مرکز قدرتمند طبی ایجاد شده است که شامل 6 کلینیک مدرن میباشد: مرکز تشخیصی جمهوریخواه، مرکز ملی جراحی مغز و اعصاب، مرکز توانبخشی کودکان، مرکز تحقیقات ملی زنان و زایمان، مرکز علمی مراقبت های اورژانس و مرکز ملی جراحی قلب.
اخیرا یک فرودگاه بین المللی جدید به نام اولین رئیس جمهور و استیشن راه آهن جمهوری بنام «نورلی ژول» در نورسلطان آغاز به فعالیت نمودند. کار روی اجرای پروژ بزرگ، یعنی ساخت نورسلطان به عنوان یک شهر هوشمند آغاز شده است.
در سال 1999 نورسلطان با تصمیم یونسکو، عنوان شهر صلح را دریافت کرد و از سال 2000 عضو مجمع بین المللی پایتخت ها و شهرهای بزرگ گردید. در این جهت گیری مهم بین المللی، پایتخت قزاقستان کار های بزرگ را در راستای حفظ صلح انجام داده است.
تاریخچه امروزی نورسلطان شامل تعدادی از وقایع مهم در تاریخ مدرن بشریت است. اولتر از همه میتوان به برگزاری نشست سران سازمان امنیت و همکاری اروپا در سال 2010 که رهبران دول 56 کشور از اوراسیا و آمریکای شمالی را گرد هم آورده بود اشاره کرد. در سال 2011 در شهر نورسلطان هفتمین دور بازی های آسیایی زمستانی با موفقیت هرچه بیشتر برگزار گردید.
بتاریخ 6 جولای سال جاری در جمهوری قزاقستان، از 21 مین سالگرد نورسلطان به عنوان پایتخت جمهوری قزاقستان تجلیل به عمل خواهد آمد. امروز نورسلطان در مرحله ای جدید رشد وتوسعه قرار دارد. اساس انکشاف آینده نورسلطان را: عملی سازی استراتژی اولین رئیس دولت «قزاقستان-2050» در رابطه به ورود جمهوری قزاقستان تا سال 2050 به فهرست 30 کشور پیشرفته جهان، تشکیل میدهد.
همانطور که اولین رییس جمهور قزاقستان، ن.نظربایف اشاره کرده: «اینجا، در سرزمین باستانی دشت اعظیم، پایتخت برای هیچ متولد نشده. این گهواره آینده کشور است، نمادی از اعتقاد مردم به قدرت و سرنوشت شان».