صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سناتوران: جلو کسانی گرفته شود که فرا راه تامین صلح موانع ایجاد می کنند

سناتوران: جلو کسانی گرفته شود که فرا راه تامین صلح موانع ایجاد می کنند

برخی اعضای مشرانو جرگه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی کشور، می گویند کسانی در دولت و گروه طالبان شناسایی و جلو آنان گرفته شود که در تلاش ایجاد موانع فرا راه تامین صلح در کشور می باشند.
نبیه مصطفی زاده نماینده مردم جوزجان درمشرانوجرگه درنشست دیروزاین جرگه گفت:« همه روزه وضعیت امنیتی بدتر می شود، مرکز و ولسوالی ها امن نیست، ازیک طرف بحران اقتصادی و صحی و از طرف دیگر نا امنی، ترور و انفجار و انتحار مردم را نگران ساخته است.»
وی افزود:«مسوولین در خواب هستند، چرا وضعیت با گذشت هر روز بدتر می شود، مسوولان از خواب غفلت بیدار واز حالت دفاع بیرون شوند و حملات دشمن را مهار کنند...صلحی که هر روزقربانی بگیرد به چه معنی است؟»
او خواستار استجواب مسوولان امنیتی شد و گفت، کسانی که در دو طرف (دولت و طالبان) در روند صلح موانع ایجاد می کنند شناسایی و جلو آنان گرفته شود تا صلح سرتاسری در کشور تامین شود. گل احمد اعظمی نماینده مردم فراه در این جرگه نیز ازوضعیت امنیتی انتقاد کرد و گفت که در حال حاضر دولت در ده ولسوالی فراه تنها در مراکز این ولسوالی ها حاکمیت دارد.
وی نیز بدون ارایه جزییات گفت:«کسانی که می خواهند روند صلح را سبوتاژ کند جلو آنها گرفته شود، در غیر آن صلح تامین نخواهد شد.» محمد حنیف حنفی نماینده مردم ارزگان نیز گفت، برخی حلقات در دولت و گروه طالبان وجود دارند که تحت عناوین مختلف می خواهند موانعی فرا راه صلح ایجاد کنند. به گفته اى او در شرایط کنونی که صدا برای تامین صلح در کشور بلند شده، همه روزه جوانان قربانی می شوند و باید خشونت ها کاهش پیدا کند تا صلح در کشور تامین گردد. شماری از اعضای دیگر این جرگه نیز ضمن شکایت از وضعیت امنیتی کشور، خواهان استجواب مسوولان امنیتی به این جرگه شدند.
فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه به کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی این جرگه وظیفه سپرد تا مسوولان امنیتی را فرا خوانند و مشکلات امنیتی را با آنها در میان بگذارند. او گفت که دولت و مردم افغانستان خواهان تامین صلح هستند، اما باید خشونت ها کاهش پیدا کند و جلو حلقاتی در دوطرف گرفته شود که موانع برای تامین صلح ایجاد می کنند. مسلمیار نیز در مورد این حلقات جزییات نداد.
این در حالی است که دیروز صدیق صدیقی سخنگوی رییس جمهور درصفحه تویترش نوشته است:«دولت جمهوری اسلامی افغانستان، به آغاز هرچه زودتر گفتگوهای صلح برای تامین صلح و ثبات و قطع جنگ در کشور متعهد است، اما رهایی کامل اسیران نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از نزد طالبان؛ به عنوان عمده ترین اصل پروسه تبادله‌‌ زندانیان، برای دولت و ملت افغانستان مهم است.»
وی همچنان گفته است که دولت افغانستان، پس از بررسی های همه جانبه، درپایان روز یکشنبه(۱۵سرطان)، موقف تازه را در مورد رقم نهایی زندانیان رها شده و سرنوشت زندانیان باقی مانده، بیان میکند.
به اساس توافق نامه صلح که میان ایالات متحده امریکا و طالبان در دهم حوت سال ۱۳۹۸ در قطر به امضا رسید،  باید قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح،دولت افغانستان پنج هزار زندانی طالبان و  طالبان یک هزار زندانی دولت را از زندان ها رها کنند.
حکومت افغانستان گفته است که تا حال حدود چهار زندانی طالبان را آزاد کرده است. همچنان  به اساس گزارش ها طالبان  حدود ۵۷۰ زندانی حکومت را آزاد کرده اند.