صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۴ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

میثاق امنیتی؛ با همکاری شهروندان صدها مجرم بازداشت شدند

میثاق امنیتی؛ با همکاری شهروندان صدها مجرم بازداشت شدند

وزارت داخله کشور میگوید در سه هفته گذشته در نتیجه تطبیق (اجرای) برنامه میثاق امنیتی، تنها در کابل با همکاری رضاکارانه (داوطلبانه) هزاران شهروند، صدها مجرم بازداشت شدهاند. طارق آرین، سخنگوی این وزارت دیروز (دوشنبه 6 اسد) در یک نشست خبری گفت که دهها باند جنایتکار، قاتلین، زورگویان، دهها قاچاقچی بزرگ و متوسط، صدها ولگرد و دزدها شامل بازداشت شدگان اند.
او میگوید که در عرصه مبارزه با تروریسم نیز در سه هفته گذشته پلیس موفق به بازداشت ۹۳ عضو طالبان، داعش و حقانی شده و از نزد این افراد مقداری تجهیزات و سلاح به دست آمده است. به اساس اطلاعات وزارت داخله در ۳ هفته گذشته نزدیک به ۱۲۰۰ حمله تروریستی از سوی مخالفان مسلح از جمله طالبان انجام شده که در نتیجه آن ۱۳۸ غیرنظامی کشته و ۳۳۳ نفر دیگر زخمی شدند.
این حملات شامل ۷ حمله انتحاری، ۲۱۸ انفجار مین، ۴۳ تروری، صدها انداخت سلاح سنگین و صدها حملات تهاجمی بوده است. همچنین به گفته سخنگوی وزارت داخله، در بخش ریاست امنیت داخلی در سراسر افغانستان در این مدت ۱۲۸ تن از منسوبین پلیس به اتهام فساد اداری و جرایم جنایی بازداشت و به دادستانی معرفی شدند.
شماری از شهروندان کابل تایید می‌‌کند که دزدان در مواردی با سلاح گرم مردم را تهدید به مرگ میکنند. گاهی هم با استفاده از مهارت و ابزارشان موترهای پارکشده را باز میکنند و یا با چاقو و اسلحه پول و تیلفونهای همراه عابران را از آنها میگیرند و فرار میکنند. اخیرا افزایش موارد جنایی در شهرهای مزارشریف و هرات نیز در شبکههای اجتماعی بازتاب داشته است.
به گفته آقای طارق، در کنار تطبیق برنامه میثاق ملی اصلاحاتی نیز در طرزالعمل کاری حوزههای پلیس در شهر به میان آمده که در دستاوردهای این میثاق نقش داشته است. او به طور نمونه از کاهش نظارت خانه‌‌های شهر کابل به دو نظارت خانه و کاهش مراحل رسیدگی به شکایات تا بازداشت مظنونین از ۲۲ به دو مرحله یاد کرد و گفت این اصلاحات مانع فساد اداری و تبانی در بازداشتها نیز میشود.
آقای آرین اظهار امیدواری کرد که تطبیق میثاق امنیتی در کاهش میزان جرایم تاثیر گذار بوده اما آنها منتظر نتایج سه ماهه و شش ماهه این برنامهاند که نتایج آن را مردم به گونه ملموس شاهد خواهند بود. میثاق امنیتی از سوی مسئولین دولتی تعهد میان مردم و حکومت برای مبارزه با جرایم خوانده شده است. به اساس این برنامه مردم به گونه داوطلبانه و رضاکارانه برای شناسایی و معرفی مجرمین با پلیس همکار می شوند.
بر بنیاد برنامه میثاق امنیتی علاوه بر گزمههای علنی افراد پلیس، پلیس مخفی نیز ایجاد شده و گشتزنی های پوششی دارند. آقای آرین گفت که در چوکات این برنامه تاکنون ۷۰ قرارداد با شهروندان کابل امضا شده است. این برنامه قرار است به زودی در ولایات به اساس خواست و نیازمندی مردم آغاز شود.
در ماههای اخیر شکایتها از افزایش موارد جرایم جنایی از جمله اختطاف و سرقت در کابل و لایتهای دیگر بالا گرفته است و مردم همه روزه از سرقت های مسلحانه در روز روشن شکایت میکنند. کابل، پایتخت افغانستان به ویژه از افزایش بیسابقه جرم و جنایت رنج میبرد. سرقتهای مسلحانه ، آدمربایی، گروگانگیری، راهگیری و دزدی خانه، خودرو و موبایل دراین شهر شش میلیونی اخیرا سیر صعودی داشته است.