صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکومت «لویه جرگه مشورتی صلح» را برگزار می کند

حکومت «لویه جرگه مشورتی صلح» را برگزار می کند

همزمان با آتش بس سه روزه، حکومت افغانستان ۵۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرد. این زندانیان شامل توافقنامه صلح نبوده و در فهرست زندانیان «خطرناک» طالبان قرار ندارند. افغانستان به زودی «لویه جرگه مشورتی صلح» را دایر می کند.
جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفت آزادشدگان از «جنگجویان خطرناک» طالبان نیستند. وی افزود: «اینها کسانی هستند که رئیس جمهور محمد اشرف غنی قبل از عید قربان دستور رهایی شان را داده بود». به گفته ۳۱۷ زندانی طالبان در دو روز قبل آزاد شده اند و این روند تا بعد عید جریان دارد.
غنی دستور آزادی ۵۰۰ زندانی طالبان را «به خاطر حسن نیت و آتش بس» صادر کرده است؛ کسانی که نام های شان در فهرست تقاضا شده از سوی طالبان نیست. وی گفت ۴۰۰ زندانی «بسیار خطرناک» طالبان که مرتکب جنایت جنگی و اعمال ضدبشری شده اند، براساس توافقنامه صلح ایالات متحده امریکا با طالبان آزاد نشده و در زندان ها خواهند ماند.
این افراد در کنار دیگر موارد به عضویت در شبکه تروریستی حقانی، کشتار غیرنظامیان، حملات مرگبار به مراکز دیپلوماتیک، از جمله حمله مرگبار سال ۲۰۱۷ بر سفارت آلمان در کابل می باشند. جاوید فیصل گفت :«لویه جرگه در مورد این موضوع تصمیم خواهد گرفت».
طالبان بر آزادی این افراد پافشاری می کنند. این موضوع به بن بست آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح در افغانستان تبدیل شده است. زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح در افغانستان برای آزادی این زندانیان رایزنی می کند. به نقل از دیپلومات های غربی، وی به تازگی به حکومت افغانستان و طالبان پیشنهاد کرده که این افراد طالبان آزاد شده و در «حبس خانگی» قرار گیرند. پیشنهاد دوم وی این بوده که این زندانیان در تاسیساتی با نظارت مشترک نگهداری شوند.
کارن دیکر، معاون سفارت ایالات متحده امریکا در کابل روز یکشنبه با سرور دانش، معاون رئیس جمهور افغانستان تماس ویدیویی داشته و در مورد این موضوع صحبت کرده است. در خبرنامه دفتر معاون رئیس جمهور افغانستان آمده است: «در مورد آمادگی های افغانستان برای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، تلاش ها برای آغاز گفتگوهای صلح، ایجاد آتش بس و نیز طرح قانون جدید مؤسسات غیردولتی گفتگو و تبادل نظر شد».
حکومت افغانستان تصمیم گرفته قبل از آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح، لویه جرگه مشورتی صلح را برگزار کند. این خبرنامه افزوده است: «قرار است در آینده  نزدیک، لویه جرگه مشورتی صلح با حضور نمایندگان مردم، اعضای شورای ملی، شورای عالی مصالحه ملی و دیگر نهادهای مرتبط در کابل دایر شود».
به گفته معاون رئیس جمهور قرار است در این لویه جرگه مشورتی موضوع آزادی زندانیان طالبان، آتش بس، مذاکره با طالبان، خواسته ها و مطالبات مردم، مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد تا «در روشنایی فیصله و دیدگاه نمایندگان مردم، اقدامات عملی در مسیر پروسه صلح به صورت جدی و مؤثر انجام شود.»
معاون سفارت امریکا نیز «ابراز امیدواری کرد که این لویه جرگه مشورتی بتواند زمینه مناسب را برای اقلیت های اجتماعی و زنان فراهم کنند تا نظر و دیدگاه شان را در مورد پروسه صلح افغانستان، بهتر مطرح کنند.» براساس «توافقنامه آوردن صلح به افغانستان» که ۲۹ فبروری سال جاری میان ایالات متحده امریکا و شورشیان طالبان در قطر امضا شد، حکومت کابل باید ۵۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد کند و در مقابل شورشیان ۱۰۰۰ اسیر حکومتی را رها سازند.
از آغاز این روند هردو جانب یکدیگر را به نقض توافقنامه متهم می کنند.
طالبان گفته اند به زودی آزادی ۱۰۰۰ زندانی حکومتی را تکمیل می کنند. سخنگوی شورای امنیت ملی به دویچه وله گفت شمار زندانیان آزاد شده طالبان به ۴۶۰۰ رسیده و به دستور رئیس جمهور تا ۵۱۰۰ تن ادامه خواهد داشت.
طالبان و حکومت به مناسبت عید قربان، بزرگترین جشن مسلمانان، سه روز آتش بس کردند. از روز جمعه تاکنون هیچ گزارشی از درگیری های سنگین میان دو جانب در افغانستان نشر نشده است. مردم افغانستان این را نشانه ای از نزدیک شدن دو جانب به صلح و پایان جنگ ویرانگر ۱۹ ساله در این کشور می دانند.
توافقنامه صلح ایالات متحده امریکا با طالبان زمینه خروج نیروهای خارجی از افغانستان را ظرف ۱۴ ماه فراهم می کند؛ مسئله ای که یک شعار مهم و وعده انتخاباتی دونالد ترامپ به مردم کشورش بوده و می باشد.