صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تجمع با پرچم طالبان در تهران؛ ۱۹ تبعه افغانستان دستگیر شدند

تجمع با پرچم طالبان در تهران؛ ۱۹ تبعه افغانستان دستگیر شدند

سرتیپ حسین اشتری، فرمانده پلیس تهران، گفته است که ۱۹ نفر در ارتباط با برافراشتن پرچم طالبان در پارکی در تهران دستگیر شدهاند. آقای اشتری گفته تمامی این افراد از اتباع کشور افغانستان هستند. روز جمعه یازدهم مرداد (برابر با 31 جولای)، همزمان با آغاز اولین روز آتش بس سه روزه در افغانستان و روز عید قربان انتشار عکسهایی از تجمع شماری در پارک ملت تهران که پرچم طالبان را با خود داشتند، در شبکههای اجتماعی خبرساز شد.
سرتیپ اشتری فرمانده پلیس تهران امروز گفته است «همه ساله شماری از اتباع افغانستان با حضور در میدان آزادی عید قربان را به هم تبریک می گفتند اما امسال به دلیل حضور نیروی انتظامی در میدان آزادی، این افراد در پارک ملت تجمع کردند که پلیس به سرعت حاضر شد و ۱۹ نفر از آنها را دستگیر کرد».
ایران و افغانستان دو کشور همسایه هستند و بیشتر جمعیت مهاجر و پناهجوی ساکن ایران را شهروندان افغان تشکیل می دهند. به گفته فرمانده پلیس پایتخت ایران،»۵ نفر از دستگیر شدگان از عوامل اصلی تهیه پرچم، عکس و انتشار آن بودند که هنوز در بازداشت و باقی در حال طرد از کشور هستند».
سرتیپ اشتری در حین توضیحات خود طالبان را «گروهک تروریستی» خوانده است. مقام های رسمی ایران به طور علنی با رهبران این گروه مذاکره می کنند و می گویند نتایج گفت و گوها را در اختیار دولت افغانستان قرار می دهند. پیشتر رئیس پلیس امنیت تهران گفته بود که دستگیرشدگان «ارتباطی با گروهک تروریستی نداشتند.»
رئیس پلیس امنیت عمومی تهران هم همچون فرمانده پلیس پایتخت از گروه طالبان با عنوان «گروهک تروریستی» یاد کرده بود در حالی که مقامهای ایران با نمایندگان طالبان در دوحه دیدار کردند و هیات نمایندگی طالبان هم در ۱۶ سپتامبر (۲۵ سنبله ۱۳۹۸) دیدار رسمی از تهران داشتند.
به گزارش خبرگزاری ایرنا در پاییز سال گذشته این هیات با مقامهای ایرانی و از جمله جواد ظریف، وزیر خاجه ایران در تهران دیدار کرد. خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم چهار سال قبل از آغاز مذاکرات صلح در دوحه خبر از سفر یک هیات از دفتر سیاسی طالبان در قطر به تهران داده بود.
به گزارش تسنیم ریاست هیات طالبان را طیب آغا، رئیس کمیسیون سیاسی طالبان، بهعهده داشت، و گفته میشود قاری دینمحمد حنیف و شیرمحمد عباس استانکزی و احتمالا عبدالسلام حنفی نیز از اعضای هیات طالبان در تهران بودند.
وب سایت خبری انصاف نیوز در گزارش خود از تجمع در پارک ملت تهران به نقل از یک کاربر افغان که او را اولین کسی معرفی کرده که این عکسها را منتشر کرده است نوشته بود: «من حدود ساعت ۱۵:۳۰ با خانواده به پارک رفته بودم. اول با من حرف نزدند ولی وقتی کمی به زبان پشتو حرف زدم به من اعتماد کردند و گفتند تجمع در حمایت از طالبان است.»
او درباره جزئیات تجمع به انصاف نیوز گفته که «تعدادشان زیاد بود، حدود ۷۰ تا ۹۰ نفر ولی چون دسته دسته نشسته بودند، در عکس مشخص نیست». حکومت ایران فعالیت رسانههای همگانی و شبکههای اجتماعی را بهشدت کنترل کرده و با هرگونه اطلاع رسانی در مورد موضوعات مغایر تبلیغات حکومتی برخورد خشونتآمیز دارد.
انتشار این عکسها در میان کاربران ایرانی و افغان شبکههای اجتماعی واکنشهای زیادی داشته است. برخی کاربران، حکومت ایران را متهم به ارتباط پنهانی و جانبداری از طالبان کرده اند. ایران هر نوع حمایت و ارسال سلاح برای گروه طالبان را رد می کند.