صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۳۰ سنبله ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پیام امتنانیه استاد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت برگزاری موفقانه لویه جرگه مشورتی صلح - دستـاورد بـزرگ دیگـر بـرای جمهـوریـت

پیام امتنانیه استاد سرور دانش  معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت برگزاری موفقانه لویه جرگه مشورتی صلح - دستـاورد بـزرگ دیگـر بـرای جمهـوریـت

امروز لویه جرگه مشورتی صلح با صدور قطعنامه 25 ماده ای پایان یافت. متأسفانه برخی از افراد و گروه ها که عقده سنگین و کین آلود از حکومت در دل دارند، در طول چند روز گذشته هرچه توان داشتند بر ضد این جرگه و بر ضد حکومت تبلیغات منفی کردند. اما نمایندگان مردم افغانستان یکبار دیگر نشان دادند که از کشور و چالش ها و منافع ملی خود درک و قضاوت بسیار منطقی تر و عینی تر از کسانی دارند که خود را سیاستمدار یا دانش آموخته می پندارند اما از واقعیت های عینی کشور فاصله عمیق دارند!
حکومت افغانستان یکبار دیگر ثابت کرد که هم از ظرفیت و توانایی بالایی برخوردار است و هم به آرای مردم خود  پایبند است و در مورد مسایل مهم ملی هیچ آجندای پنهان از مردم ندارد و در همه تصمیمات مهم که مربوط به سرنوشت جمعی می شود بدون مشوره مردم اقدام نمی کند.
این جرگه نوعی از مراجعه به آرای مردم بود و حاضران زیر سقف تالار تاریخی لویه جرگه در حقیقت یک افغانستان کوچک را تمثیل کردند و به نمایندگی از افغانستان بزرگ و از تمام مردم در 34 ولایت و از 23 گروه اجتماعی و فرهنگی کشور فیصله های سرنوشت ساز کردند.  بدین جهت این جرگه یک دستاورد بزرگ برای جبهه جمهوریت است که حکومت افغانستان آن را رهبری می کند و یک گام بزرگ برای صیانت از قانون اساسی و حقوق اساسی شهروندان و یک حمایت قاطع از موقف عالی رئیس جمهور در مورد پروسه صلح است.
مواد بیست و پنجگانه قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح هم نقشه راه برای صلح و هم تفویض صلاحیت برای حکومت و هم تقویت مشروعیت سیاسی و حقوقی حکومت است. با توجه به همین موفقیت لویه جرگه و حرکت منسجم و معنادار حکومت است که حتی کسانی که مخالف هم بودند، از روز سوم برای مخالفت خود توجیه منطقی نیافتند و به جمع حامیان جرگه پیوستند.
این جانب برگزاری موفقیت آمیز لویه جرگه مشورتی صلح را به رهبری حکومت مخصوصا به جلالت مآب رئیس جمهور، به همه قوای سه گانه دولت و به مردم شریف افغانستان تبریک می گویم و از همه کسانی که در برگزاری موفقانه آن سهم داشتند مخصوصا کمیسیون برگزاری و رئیس پرتلاش و باتدبیر آن برادر گرامی آقای محمد معصوم استانکزی و از دارالانشای لویه جرگه و رئیس آن برادر گرامی آقای سلام رحیمی و همه همکاران ما در شورای امنیت ملی و اداره امور ریاست جمهوری و نهادها و نیروهای قهرمان دفاعی و امنیتی کشور صمیمانه تشکر می کنم.
هم چنین از برادر گرامی داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و رئیس این جرگه و همه رهبران و جناح های سیاسی و تمام شرکت کنندگان قدردانی می کنم که با تدبیر و حضور خویش وحدت و اجماع کامل سیاسی را به نمایش گذاشتند. ما در حکومت سطح بلند آگاهی، درایت، خردمندی و پایبندی اعضای جرگه را به مصالح علیای کشور می ستاییم و یکبار دیگر از موقف عالی و ملی شان تشکر می کنیم.
ما همه می دانیم که تصامیم حکومت در باره مسایل گوناگون مربوط به صلح در طول دو سال اخیر و همچنین فیصله های لویه جرگه و تطبیق آن با چالش های زیادی مواجه بوده و خواهد بود. صلح بدون شک به سرنوشت فرد فرد این ملت ارتباط دارد و ابعاد مختلف آن آنچنان پیچیده است که هیچ کسی در مورد هیچ تصمیمی نمی تواند ادعا کند که عاری از خطر و تهدید است. مخصوصا با توجه به این که طرف مقابل گروهی است که مردم افغانستان در طول سه دهه از آنان جز قتل و کشتار، افراطیت، نقض عهد، قساوت و بی رحمی چیزی دیگری ندیده است. همچنین درد قربانیان جنگ های ویرانگر و حملات انتحاری و انفجاری گروه طالبان در طول این سال ها هم آنچنان عمیق و جانکاه است که شاید هیچ اقدامی نتواند آن را جبران کند جز اهتمام و وفاداری به منافع کلان ملی و امید به یک آینده توأم با امنیت پایدار و رفاه و آرامش برای همه شهروندان کشور.
با همه این مشکلات ما امیدوار هستیم که با فیصله های معقول این جرگه، آخرین موانع از سر راه برداشته شود و گروه طالبان بیش از این بهانه جویی نکند و طبق مواد قطعنامه جرگه، هر چه زودتر به آغاز مذاکرات مستقیم با دولت و آتش بس دایمی تن دهد و همه خواسته ها و یا مشکلات خود را از طریق میز مذاکره تعقیب کند.
به امید تأمین صلح پایدار و باعزت در کشور عزیز ما
سرور دانش
معاون دوم ریاست جمهوری
19 اسد 1399