صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۳ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افغانستان و ازبکستان قرار داد ۱۰ ساله انتقال برق را امضا می کنند

افغانستان و ازبکستان قرار داد ۱۰ ساله انتقال برق را امضا می کنند

وزارت امور خارجه اعلام کرده است که کابل و تاشکند توافق کرده اند که قرار داد ۱۰ ساله انتقال برق را به زودی امضا کنند. قبلا حکومت افغانستان گفت ازبکستان حاضر است روی ریل قطار کابل - هرات نیز سرمایه گذاری کند. سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با مقام های ازبکستان عصر روز شنبه در یک نشست ویدویی مشترک پیرامون گسترش تجارت، ترانزیت و انتقال انرژی میان دو کشور گفتگو کرد.
وزارت خارجه افغانستان گفته امضای قرار داده ۱۰ ساله انتقال برق ازبکستان به افغانستان محور اصلی گفتگوی سرپرست های وزارت امور خارجه، وزارت ترانسپورت و دیگر مقام های افغانستان با عمر زاکوف سردار اکتومویچ، معاون نخست وزیر، وزیر تجارت و سرمایه گذاری ازبکستان بود.
در خبر نامه وزارت خارجه آمده که دو کشور روی گسترش مناسبات تجارتی و سرمایه گذاری، ایجاد سهولت ها در انتقال کالاهای تجارتی، آغاز عملی پروژه های خط آهن، انتقال انرژی به افغانستان و کشورهای منطقه، گسترش دهلیزهای ترانسپورتی به کشورهای آسیای مرکزی، امضای قرار داد ۱۰ ساله انتقال برق از ازبکستان به افغانستان به تاریخ (۲۰ آگوست/۳۰ اسد) و ایجاد گروه کاری مشترک میان مقام های تجارتی دو کشور برای کار روی موضوعات تخنیکی و حقوقی پروژه ها توافق کرده اند.

ریل قطار کابل_هرات
چند روز قبل نیز رئیس جمهور افغانستان پس از گفتگو با مقام های ازبکستان خبر داد که این کشور برق را به قیمت ارزان به افغانستان صادر می کند. صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهور گفت که ازبکستان علاقمندی ويژه ای برای سرمایه گزاری و حمایت از ساخت ریل قطار کابل_هرات دارد؛ اما در باره چگونگی ساخت و زمان این خط آهن جزئیات بیشتری ارائه نکرد.
سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان افزون بر تاکید بر اهمیت روابط میان دو کشور، گسترش و تقویت تجارت، ترانزیت و انتقال انرژی میان کابل و تاشکند را نه تنها به نفع افغانستان و ازبکستان، بلکه به سود کشورهای همسایه و منطقه دانسته و خواستار توسعه هرچه بیشتر همکاری های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور شده است.
در خبرنامه آمده است که معاون نخست وزیر ازبکستان با ایجاد یک پست عالی به هدف گسترش سرمایه گذاری میان افغانستان و ازبکستان در وزارت تجارت آن کشور، توجه جدی اش در تقویت همکاری های تجارتی میان دو کشور را نشان داده است.
افغانستان برق مورد نیازش را از کشورهای آسیای میانه وارد می کند در این اواخر نسبت کمبود آب و نا امنی ها، برق وارداتی تاجیکستان به این کشور کاهش یافته است. چندی پیش در منطقه دند شهاب الدین ولایت بغلان در نتیجه انفجار ماین، خط انتقال ۲۸۰ میگاوات برق از ازبکستان به کابل قطع گردید و ترمیم آن هفته ها را دربر گرفت.

ترانزیت انرژی و گاز به پاکستان
افغانستان تلاش دارد تا با ترانزیت انرژی برق و گاز از کشورهای آسیای میانه به پاکستان، سالانه درآمد زیادی به دست آورد. پروژه های انتقال برق «کاسا یک هزار» و «توتاپ» بزرگترین برنامه مشترک افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی برای انتقال انرژی است. قرار است این پروژه ها برق مورد نیاز پاکستان را نیز تامین کند، اما حالا که حکومت حتا قادر به تامین امنیت یک پایه برق نیست، چگونه میتواند امنیت پایپ لاین و پایه های برق این دو پروژه را تامین کند؟