صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۱ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مشاور اسبق امنیت ملی ترامپ: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یک «اشتباه» است

مشاور اسبق امنیت ملی ترامپ: خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یک «اشتباه» است

مک ماستر، مشاور سابق امنیت ملی رییس جمهور ترمپ به روز یکشنبه گفت که خروج نیروهای امریکایی از کشورهای مانند افغانستان و آلمان از منظر امنیت ملی در درازمدت، یک «اشتباه» است، وی خواستار تعهد دوامدار برای کمک به دولت افغانستان و نیروهای امنیتی آن شد.
مک ماستر طی یک مصاحبه با تلویزیون سیبیسی گفت که باید ایالات متحده از خروج عجولانه نیروها و کنار گذاشتن متحدانش، خودداری کند.
مک ماستر جنرال بازنشسته ارتش امریکا که در نبردهای عراق و افغانستان خدمت کرده است، میگوید، ترمپ در مذاکرات صلح که در ماه جاری در دوحه میان طالبان و دولت افغانستان آغاز شد، به این گروه امتیازات زیادی داده است.
وی گفت: «ترمپ در مشارکت با طالبان در بسیاری موارد علیه موقف دولت افغانستان همکاری میکند و فکر میکنم این یک سیاست غیر عاقلانه باشد.» «ما نیاز داریم تا یک تعهد دوامدار برای کمک به حکومت افغانستان و نیروهای امنیتی آن کشور که بیشترین بار جنگ را به دوش میکشند، داشته باشیم.»
مک ماستر خواستار تقویت مشارکت نظامی ایالات متحده با متحدان این کشور در سراسر جهان شد و گفت که برنامهی بیرون کردن نیروها از آلمان و افغانستان یک «اشتباه محض» است .
به گفته وی «نظریات هر دو حزب سیاسی جمهوریخواه و دموکرات، در مورد خروج یا کاهش نیروها با هم سازگار است.»
مک ماستر به دنبال استعفای مایکل فلین اولین مشاور امنیت ملی اداره ترمپ به دلیل تامین ارتباط با سفیر مسکو در ایالات متحده به عنوان دومین مشاور امنیت ملی آن اداره منصوب شد.
مک ماستر در مصاحبه با خبرگزاری «سیبیاس» گفت که هیچ نوع تمایلی برای درگیر شدن در دسیسههای کاخ سفید، که از آغاز روز نخست دوره ریاست جمهوری ترمپ ادامه دارد، ندارد.
وی میگوید در عوض ترمپ باید بیشتر روی موضوعات و چالشهای امنیتی دامنگیر ایالات متحده تمرکز کند. در همین حال یک کتاب نوشته شده، توسط مک ماستر تحت عنوان «میادین جنگ، جنگ برای دفاع از جهان آزاد» که روی همین مسأله متمرکز است، به چاپ رفته است.
وی همچنین از تلاشهای چین برای بدلشدن به یک نیروی مسلط بر جهان ابراز نگرانی کرد.
وی گفت، «چین تلاش دارد با دسترسی به بازارهای آنها، به سود کوتاهمدت نایل شویم و وادار شویم به جهانبینی آنها پابند باشیم و امتیازاتی به آنها قایل شویم که آنها را قادر میسازد تا از مزایای رقابتی در برابر ما برخوردار شوند.» وی افزود: «من فکر میکنم روسیه و سایر دشمنان ایالات متحده نیز چنین احساسی را داشته باشند.»