صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

از سر گرفته شدن دیدار هیات‌های افغانستان و طالبان پس از ‹بن‌بست در مذاکرات صلح›

از سر گرفته شدن دیدار هیات‌های افغانستان و طالبان پس از ‹بن‌بست در مذاکرات صلح›

هیاتهای تماس تیم مذاکرات طالبان و دولت افغانستان تایید کردند که شب گذشته (دوشنبه ۲۱ میزان) با هم دیدار و نشست داشتند.
در توئیتر تیم مذاکراتی صلح دولت افغانستان آمده که «نشست گروههای تماس هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و جانب مقابل برگزار گردید. در این جلسه روی موارد اختلافی بحثهای جدی صورت گفت و توافق شد تا برای حل آن، جلسات ادامه یابد.»
محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توئیتر خود برگزار شدن این نشست را تایید کرده است.
او نیز گفته که قرار شد برای حل مسایل اختلافی نشستها ادامه یابد.
محمد رسول طالب، از اعضای هیات مذاکره کننده دولت در مصاحبهای با بیبیسی گفت که کار روی مکانیزم پیشنهاد شده از سوی آمریکا، قطر و برخی کشورهای دیگر جریان دارد تا مشکل پیش آمده حل شده و مذاکرات سرعت بگیرد.
به گفته او، نمایندگان این کشورها در روزهای گذشته دیدارهایی با هیاتهای دولت و طالبان داشته است.
دو تیم مذاکراتی تقریبا در دو هفته گذشته هیچ نشست رسمی با هم نداشتند.
مقامهای افغان گفته بودند که مذاکرات در دوحه به دلیل «اصرار بیجای طالبان برخواستهایشان» به بن بست کشیده شده است.
با گذشت حدود یک ماه از آغاز مذاکرات طرفین در دوحه، هنوز هیاتهای مذاکره کننده نتوانستند روی طرزالعمل مذاکرات به توافق برسند. پیش از این گفته شده که طالبان اصرار دارند که تنها فقه حنفی و موافقتنامه طالبان و آمریکا در این روند مبنای حل اختلافات باشد اما دولت در مقابل بر در نظر گرفتن فقه جعفری و اعلامیه مشترک آمریکا و دولت نیز اصرار دارد.
بعدتر گفته شد که هیات دولت راههای بدیلی را پیشنهاد کرده اما طالبان همچنان بر خواست خود تاکید دارد.
اما ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان، دولت افغانستان را متهم به اخلال در روند صلح میکند و میگوید که دولت علاقمند ادامه جنگ است نه صلح. به دنبال ادامه اختلافات هیاتهای طالبان و دولت افغانستان و حل نشدن این موضوع، حدود ده روز پیش، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به دوحه سفر کرد.
او در این سفر با هر دو طرف دیدارهایی داشته است. جزئیات این دیدارها منتشر نشده است. اما گفته شده او در تلاش پادرمیانی برای حل اختلاف به میان آمده میان طرفین است.
شورای عالی مصالحه افغانستان نیز اظهار امیدواری کرده که آقای خلیلزاد بتواند در این سفر مشکل پیش آمده میان دو تیم را حل سازد.
چند روز پیشتر نیز محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با هیاتی بلندپایه به دوحه سفر کرد و با آقای خلیلزاد دیدار داشت.
آقای خلیلزاد در توئیتر خود نوشت که در دیدارش با رئیس جمهوری افغانستان، گفته که افغانها نباید اجازه دهند که این فرصت صلح از دست برود.
او افزود که در این دیدار بر کاهش خشونتها تاکید کرده زیرا سبب خواهد شد، اعتماد بیشتر، حمایت از صلح گسترده و تیمهای مذاکره کننده سریعتر پیشرفت کنند.