صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳ عقرب ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

امرالله صالح موقتا مسئولیت امنیت کابل را به عهده می‌گیرد

امرالله صالح موقتا مسئولیت امنیت کابل را به عهده می‌گیرد

در پی افزایش شدید جرایم جنایی در کابل، امرالله صالح، معاون نخست رئیس جمهوری افغانستان از سوی رئیس جمهوری مامور گردیده تا برای مدتی به مسایل امنیتی کابل رسیدگی کند.
آقای صالح، شام روز جمعه ۲۵ میزان در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت:»من در راه تطبیق قانون بخاطر تامین امنیت مردم مقوله و چیزی را به اسم مصلحت (از هیچ نوع آن) و ترحم بر جنایتکار در قاموس خویش ندارم».
معاون اول رئیس جمهوری همچنین نوشته است که فهرست بلندی از مجرمین در کابل از قبل تهیه شده و از مردم خواسته است تا با نیروهای امنیتی در این زمینه همکاری کنند. آقای صالح تجربه در بخش امنیت دارد و از سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ رئیس اداره امنیت ملی افغانستان بود. او همچنین پیش از اینکه در کنار محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور به سوی انتخابات برود، حدود یک ماه در سال ۱۳۹۷ سرپرست وزارت داخله تعیین شد و در زمان کوتاهی تغییرات زیادی را در وزارت داخله به میان آورد. چند ماه پیش نواری منسوب به آقای صالح در شبکههای اجتماعی شریک شد که واکنشهای زیادی را برانگیخت.
در این نوار منسوب به آقای صالح، که ظاهرا در آن یک ماه سرپرستی وزارت داخله شنود شده بود، آقای صالح میگوید: «از والی و وکیل نترس، هر چیزی که نیاز داشته باشی، من حل میکنم. کسی که در شاهراه توقف نکرد، سرش را بزن و بیاور دفتر من، مسئولیت میگیرم.... گوش کن او آدم! کسی که کشتی جنازهاش را دور بیانداز و سرش را به وزارت داخله بیاور تا من نگهاش دارم.»
روز گذشته، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور از مسئولان امنیتی کابل خواسته است تا با استفاده از تکنالوژی، دوربینهای امنیتی، و به کارگیری درست میثاق شهروندی، امنیت روانی مردم کابل را تامین کنند.
در پی افزایش جرم و جنایت در شهر کابل، کاربران شبکههای اجتماعی در روزهای اخیر هشتک «کابل_امن_نیست» را به راه انداخته و خواهان توجه جدی مسئولان به این موضوع شدند. اعتراضات شهروندان سبب شد، چند روز پیش مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله به پلیس فرمان شلیک به عاملان ناامنی را صادر کند. آقای اندرابی به همه آمران حوزههای پولیس در کابل رسما دستور داد که تمام مجرمان را در مناطقشان شناسایی و بازداشت کنند. در این اواخر اخبار کشته شدن افراد عادی از سوی دزدان، شمار زیادی باشندگان کابل را نگران ساخته است. در آخرین مورد هفته گذشته، کشته شدن سید مظفر، یک داکتر جوان در منطقه دشت برچی در غرب کابل توسط دزدان بین کاربران شبکههای اجتماعی دست به دست میشد.