صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ریاست جمهوری: کشتار در غور کار طالبان است

ریاست جمهوری: کشتار در غور کار طالبان است

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به حمله تروریستی که دیروز در شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور صورت گرفت گفته است که اینگونه حملات بیاننگر رویکرد جنگ‌‌طلبانه طالبان است.
حبیب الله رادمنش معاون والی ولایت غور در گفتگو با روزنامه افغانستان ما گفت که این حمله دیروز توسط یک موتر مملو از مواد منفجره در مرکز ولایت غور در نزدیکی فرماندهی پلیس این ولایت صورت گرفت و تا کنون 15 کشته و بیش از 145 مجروح در پی این حمله گزارش شده است. به گفته وی احتمال افزایش شمار کشته شدگان و مجروحان وجود دارد.
ارگ ریاست جمهوری این حمله را به گروه طالبان نسبت داده و گفته است که این گروه در «سلسله جنایت ضدبشری» خود، حمله «تروریستی» در شهر فیروزکوه را انجام داده است.
در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری این حمله «وحشیانه» توصیف و به شدیدترین الفاظ محکوم شده است.
ارگ گفته است که اینگونه حملات آرزوی میلیونها افغان را برای ختم جنگ و موفقیت پروسه صلح، خدشهدار میکند.
در ادامه ارگ ریاست جمهوری گفته است که این رشته حملات خلاف ارزشهای اسلامی و بشری، ادامه جنگ ناروا علیه مردم و مسلمانکشی است.
ارگ تأکید کرده است که طالبان باید خواست مردم و جامعه بینالمللی را برای صلح و آتشبس بپذیرند.
در همین حال سرور دانش معاون دوم رییس جمهور نیز این حمله را تقیبح کرده و آن را کار گروه طالبان دانسته است.
در اعلامیه ای که از سوی آقای دانش به رسانه ها رسیده آمده است که این حمله در راستای تخریب روند صلح و سازماندهی شده است.
وی گفته است که افزایش خشونت ها و حملات تروریستی اخیر نشان می دهد که گروه طالبان به صلح باور ندارد و برای امتیازات بیشتر دست به این گونه جنایت ها می زند.
امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری نیز در پیام کوتاهی که در صفحه فیسبوک خود منتشر کرده است، حمله دیروز را کار طالبان دانسته و گفته است که به هموطنانی که عزیزان شان را «توسط طالبان یعنی گروه جهل و وحشت» از دست داده اند کمک های عاجل خواهد رسید.
وی گفته است که مطابق حکم رییس جمهور ادویه لازم به شفاخانه های غور رسیده و زخمیانی که نیاز به جراحی داشته اند به ولایات کابل و هرات منتقل شده اند.  هنوز هیچ گروهی به شمول طالبان مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. با این وجود، وزارت امور داخله افغانستان طالبان را مسئول انفجار امروز در مرکز ولایت غور میداند.
طارق آرین، سخنگوی این وزارتخانه در توییتی طالبان را «بنیانگذار و زمینهساز اعمال تروریستی و انتحاری در افغانستان» خوانده و انفجار دیروز را «جنایت جنگی» توصیف کرده است.
به گفته رئیس صحت عامه ولایت غور بیشتر قربانیان انفجار روز گذشته غیرنظامیان هستند و در میان کشتهها و زخمیها نیروهای امنیتی افغانستان نیز دیده میشوند.