صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت ترانسپورت: 90 درصد مشکلات حمل‌ونقل زمینی حل شده است

وزارت ترانسپورت: 90 درصد مشکلات حمل‌ونقل زمینی حل شده است

مسئولان وزارت ترانسپورت میگویند که 90 درصد مشکلات حملونقل زمینی حل شده است و صادرات و واردات بدون مشکل خاصی انجام میشود.
قدرت الله ذکی سرپرست وزارت ترانسپورت روز دوشنبه 28 میزان در نشست ملی «مسیرهای جدید ترانزیتی و تجارتی؛ حرکت به سوی افغانستان خودکفا و مرفه» گفت که در نتیجه توجه حکومت به مسیرهای ترانزیتی، بسیاری از مشکلات تاجران حل شده است و اکنون بدون هیچ مشکلی، ۹۰ درصد صادرات و واردات افغانستان از راه زمینی انجام میشود.
آقای ذکی افزود که به منظور حل مشکلات ترانسپورتی با کشورهای همسایه، با بازگشایی بنادری که در اثر شیوع ویروس کرونا مسدود بود و رسیدگی به مشکلات تاجران، میزان صادرات افغانستان با گذشت هر روز افزایش خواهد یافت و جریان واردات نیز به حالت عادی برگشته است.
در این نشست سیدزمان هاشمی رئیس هیأت عامل اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان و محمد اسماعیل غضنفر رئیس فدراسیون اتاقهای تجارت، صحبت کردند و از توجه حکومت به سکتور خصوصی تشکر کرده، گفتند که مشکلات در ترانزیت هنوز هم وجود دارد.
آنان به خاطر جلوگیری از زیانهای تاجران، فعالیتهای ۲۴ ساعته را در گمرکات بندری، پیشنهاد کردند تا اموال تجارتی به موقع وارد شود و در نقاط کنترول به خاطر منتظر ماندن، جریمه نشوند.
سپس امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور، گفت که هدف کنفرانس متذکره این است که ما به همکاران بین المللی ظرفیت داخلی و فرصتهای سرمایه گذاری را نشان دهیم که افغانستان از نقطه تهدید، به نقطۀ وصل مبدل شده است.
آقای صالح گفت که افغانستان اکنون در نسبت به گذشته با کشورهای آسیای مرکزی روابط نزدیک و دوستانه دارد و این روابط با گذشت هر روز در حال گسترش است.
او افزود که با عملی شدن دیدگاه اقتصادی افغانستان، نه تنها توسعۀ کشور ما بلکه توسعۀ کشورهای منطقه و جهان نیز بهبود خواهد یافت.
امرالله صالح در اخیر سخنانش گفت که با نمایندگان سکتور خصوصی دیدار کرده است و در زمینۀ حل مشکلات شان اقدامات عاجل صورت گرفته، جلو اخاذیها گرفته شده است. وی به رئیس ادارۀ ارگانهای محل دستور داد تا به منظور حل مشکلات تاجران در گمرکات تجارتی، به والیان هدایات مشخص بدهد.
محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه نیز گفت که تجارت، سیاست، صلح و ثبات با توسعۀ اقتصادی منطقه و جهان، مبارزه با دهشت افگنی و جرایم سازمان یافته ارتباط دارد، به همین دلیل منطقه و جهان باید از دیدگاه اقتصادی افغانستان حمایت نمایند، تا همه به منافع مشترک دست یابیم.
آقای اتمر با اشاره به موفقیت پروسۀ صلح، گفت  که امروز منطقه و جامعه بین المللی بر صلح و جمهوریت افغانستان اجماع دارند و این همه بدون مطرح ساختن دیدگاه اقتصادی، ممکن نیست.
گفتنی است که این نشست ملی به منظور تحلیل و ارزیابی مشکلات و فرصتهای موجود فراراه بندر چابهار و راه لاجورد در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود.