صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

محب: با خروج نیروهای امریکایی، افغانستان با تهدید جنگ داخلی رو به رو می‌شود

محب: با خروج نیروهای امریکایی، افغانستان با تهدید جنگ داخلی رو به رو می‌شود

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور هشدار داده که پس از آمادگی امریکا برای خروج از کشور، افغانستان با تهدید واقعی جنگ داخلی رو به رو شده است.
آقای محب در مصاحبه با بیبیسی گفت دولت افغانستان هم برای صلح و هم برای جنگ آماده میشود و همه تلاش خود را برای کاهش تهدید واقعی جنگ داخلی در این کشور به کار میبرد.
او گفت دولت همه تلاش خود را میکند تا به مذاکرات صلح فرصت دهد و از طالبان هم خواست که با حسن نیت مذاکره کنند. مشاور امنیت ملی کشور طالبان را متهم کرد که انتظار دارد مردم افغانستان به حاکمیت این گروه تسلیم شوند. او تصریح کرد که پشتیبانی هوایی امریکا اکنون برای نیروهای امنیتی افغانستان در میدان نبرد علیه طالبان بسیار مهم است. البته شماری از تحلیلگران بدین باورند که افغانستان هم اکنون درگیر یک جنگ داخلی است و اگر روند صلح این کشور با شکست مواجه شود با خروج نیروهای امریکایی این جنگ تشدید خواهد شد.
این اظهارات آقای محب در حالی مطرح میشود که بیش از پنج هفته از آغاز مذاکرات بین الافغانی در قطر میگذرد اما دو طرف تاکنون نتوانستهاند روی طرزالعمل مذکرات در حالی به توافق برسند که سطح خشونتها در سراسر افغانستان به صورت چشمگیری افزایش یافته است.
پس از آغاز این روند، موجی از خشونتها در افغانستان آغاز شد. طرفین پس از آغاز مذاکرات صلح یکدیگر را به افزایش خشونتها متهم کرده است.
روز گذشته زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان هم تاکید کرد که ادامه خشونتها میتواند روند صلح، توافقنامه امریکا و طالبان و این درک بنیادی را که برای جنگ راه حل نظامی وجود ندارد، تهدید کند.
براساس توافقنامه امریکا و گروه طالبان که در فوریه/فبروری امسال در دوحه امضا شد، قرار است نیروهای امریکایی تا ماه می سال ۲۰۲۱ تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.
هرچند مقامات نظامی امریکا بارها این روند را مشروط خواندهاند اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا بر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان حتی پیشتر از این تاریخ تاکید کرده است.
در همین حال شب گذشته گروههای تماس دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه پایتخت قطر دیدار کردند. محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر و نادر نادری، عضو هیات مذاکره کننده دولت میگویند در دیدار شام دیروز روی مسائل اختلافی گفتگو صورت گرفته و بر ادامه نشستها نیز تاکید شده است.
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشت در این دیدار سه سه نفر از گروههای تماس دو طرف با هم گفتگو کردند. او گفته در این نشست باز هم روی نقاط اختلافی بحث و بر استمرار نشستها تاکید شده است تا هر چه زودتر تفاهم نهایی روی طرزالعملها به میان بیاید.