صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۰ قوس ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اولین گروه نامزد وزیران از مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفت

اولین گروه نامزد وزیران از مجلس نمایندگان رای اعتماد گرفت

نمایندگان مجلس به ده نامزد وزیر حکومت رای اعتماد داد. این نامزدان در سه روز هفته گذشته، برنامههایشان را برای نمایندگان ارایه کرده بودند.
مجلس روز شنبه اول قوس برای ده نامزد وزیر صندوق گذاشت که سرانجام فضل احمد معنوی با کسب 220 رای وزیر عدلیه، مسعود اندرابی با کسب 214 رای وزیر داخله، نصیر احمد غوریانی با کسب 213 رای وزیر صنعت و تجارت، اسدالله خالد با کسب 206 رای وزیر دفاع ملی، عبدالهادی ارغندیوال با کسب 205 رای وزیر مالیه، محمد عباس بصیر با کسب 197 رای وزیر تحصیلات عالی، بشیر احمد تهینج با کسب 190 رای وزیر کار و امور اجتماعی، محمد حنیف اتمر با کسب 179 رای وزیر امور خارجه، معصومه خاوری با کسب 154 رای وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و محمد قاسم حلیمی با کسب 148 رای وزیر ارشاد، حج و اقاف شد.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور پس از تصمیم مجلس مبنی بر رای اعتماد به ده نامزد وزیر حکومت ابراز قدردانی کرده است.
ریاست جمهوری با نشر خبرنامهای نوشته که رئیس جمهور از اعضای ولسیجرگه که در مطابقت به قانون اساسی و سایر قوانین نافذۀ کشور در تایید ۱۰ تن از وزرای پیشنهادی حکومت سهم فعال گرفتند، تشکر کرد.
همچنین سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری نیز گفته است که رای اعتماد اعضای مجلس نمایندگان به همه ده نامزد وزیری که از سوی حکومت افغانستان معرفی شده بودند نشان دهنده دیدگاه وسیع و مبتنی بر منافع ملی و مصالح کلان کشور از سوی خانه ملت در شرایط کنونی و قابل تحسین است.
دفتر مطبوعاتی با نشر خبرنامهای به نقل از آقای دانش نوشته است که من از این تصمیم تاریخی وکلای ملت صمیمانه قدردانی میکنم و امیدوارم که این بلندنظری و همسویی قوای ثلاثه همچنان تداوم یابد و ما بتوانیم در پرتو قانون اساسی و حرمت گذاری به اصل تفکیک قوا کشور خود را از وضعیت بحران زده کنونی نجات دهیم.
در خبرنامه نوشته شده که تصمیم اعضای مجلس نمایندگان مبنی بر رای اعتماد به همه ده عضو کابینه پس از انجام حملات کور تروریستی بر مناطق مسکونی شهر کابل پیام روشن برای همه دشمنان مردم افغانستان و تروریستها داشت و مایه دلگرمی و امیدواری مردم افغانستان برای آینده شد.
آقای دانش ابراز امیدواری کرده است که نمایندگان به باقی نامزد وزیران نیز رای اعتماد بدهند و به مساله سرپرستی وزارت خانهها پایان دهند.
بیشتر وزارتخانههای کشور بیشتر از یک سال است که توسط سرپرست اداره میشود که برخی از آگاهان میگویند این روند باعث اخلال در کارها و تطبیق پروژهها میشود.
محمداشرف غنی، رئیس جمهور کشور 30 میزان سال جاری، 24 عضو جدید کابینه و رئیسان ادارات مستقل را به مجلس نمایندگان برای به دست آوردن رای اعتماد معرفی کرد.