صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در اثر انفجار دو ماین مقناطیسی در بامیان 14 غیرنظامی جان باختند

در اثر انفجار دو ماین مقناطیسی در بامیان 14 غیرنظامی جان باختند

مقامهای دولتی ولایت بامیان میگویند که بر اثر دو انفجار ماین مقناطیسی در شهر بامیان، 14 غیرنظامی کشته و حدود 60 تن دیگر زخمی شدهاند.
سید انور رحمتی، والی بامیان روز سهشنبه 4 قوس به روزنامه افغانستانما گفت که حوالی ساعت چهارونیم عصر دو حلقه ماین مقناطیسی منفجر شد که بر اثر آن 14 غیرنظامی کشته و حدود 60 تن دیگر زخمی شدهاند.
آقای رحمتی افزود که ممکن است میزان قربانیان این رویداد افزایش یابد.
منابع میگویند که در بین قربانیان زنان و کودکان نیز شامل هستند.
به گفته مقامهای امنیتی ولایت بامیان؛ این انفجارها در نزدیک یک هوتل در بازاری در شهر بامیان و پیش مارکت ولیعصر به وقوع پیوسته است.
تاکنون فرد یا گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است اما همواره نهادهای دولتی و امنیتی کشور این گونه رویدادها را به گروه طالبان نسبت میدهند.
سرور دانش معاون دوم رئیس جمهور در واکنش به حادثه تروریستی در شهر بامیان و کشته و زخمی شدن تعدادی از افراد بی گناه ملکی اظهار تأسف کرده و گفته است که حمله تروریستی در شهر بامیان تلاش ناکام دشمن و گروه های تروریستی در جهت گسترش دامنه جغرافیای خشونت و ترس در کشور است.
ایشان افزوده است اگر گروه های بدنام تروریستی خواسته باشند با اعمال سیاه وننگین خود چهره پاک و روشن بامیان را مکدر سازند سخت در اشتباه هستند.
وی با ابراز اطمینان از ایستادگی شهروندان بیدار بامیان در برابر هرگونه دسیسه و تلاش مذبوحانه دشمنان کشور، تأکید کرده است که مردم بامیان بر نیت ناپاک دشمنان مدنیت و انسانیت مبنی بر تفرقه و نفرت با هر رنگ و نیرنگی که باشد خط بطلان خواهند کشید.
آقای دانش حادثه هولناک و خونین تروریستی در بامیان را شدیدا تقبیح کرده و از اداره محلی و نهادهای امنیتی خواسته است که عاملان این حادثه فجیع را شناسایی کرده و برای مردم معرفی کنند و هم چنین خالیگاه های امنیتی را بررسی کرده و از تکرار این گونه حوادث جلوگیری به عمل آورند.
پیش از این احمد ضیا سراج، نامزد ریاست عمومی امنیت ملی در مجلس نمایندگان گفته بود که گروه طالبان 20 گروه تروریستی را حمایت میکند که از آنان در حملات تروریستی استفاده میکند.
گفتنی است که ولایت بامیان یکی از امنترین ولایتهای کشور بهشمار میرود. سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی از بامیان دیدار میکنند. افزایش این گونه حملات میتواند تاثیر مخربی بر صنعت گردشگری در این بگذارد.