صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۳۰ جدی ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مخالفت جرمنی با خروج نیروهای خارجی از کشور؛ خروج باید در هماهنگی با ناتو باشد

مخالفت جرمنی با خروج نیروهای خارجی از کشور؛  خروج باید در هماهنگی با ناتو باشد

ایواهوگل، یک مقام اردوی جرمنی در مورد طرح ادارۀ دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در خصوص خروج نیروهای امریکایی از افغانستان هشدار داده است.
در خلال نزدیک به ده روز این دومین مقام جرمنی است که با این طرح مخالفت میکند. به گزارش خبرگزاری جرمنی، هوگل گفته آنچه نیاز ندارند خروج عجولانه نیروها است.
او افزوده که مهم است تا هر نوع خروج با ناتو هماهنگ شود. این مقام نظامی جرمنی همچنان گفته که اولویت عمده باید این باشد که یک جا به افغانستان رفته اند و با هم یک جا بیرون شوند.
به اساس گزارش، در حال حاضر حدود ۱۲۵۰ سرباز آلمانی در کشور مستقر اند. این نیروها در چهارچوب مأموریت حمایت قاطع به رهبری ناتو به نیروهای افغان آموزش میدهند.
به گفتۀ او، در این باره که در نزدیک به دو دهه حضور نظامی در افغانستان به چه چیز دست یافته اند به بحث صادقانه نیاز است.
پیش از این هایکو ماس وزیر خارجۀ جرمنی هفته گذشته در نشست خبری در برلین گفت، اقدام شتابزده در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، موانع در برابر پروسۀ صلح این کشوررا افزایش خواهد داد.
کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا روز سهشنبه هفته گذشته اعلام کرد که شمار نظامیان امریکایی در افغانستان تا اواسط ماه جنوری سال ۲۰۲۱ از ۴۵۰۰ تن به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.
در این حال شاخص جهانی تروریزم نشان میدهد که افغانستان در سطح جهان بیشتر از هر کشور دیگر از تروریزم متأثر شده است.
بر اساس این شاخص که از سوی انستیتوت اقتصاد و صلح نشر شده، افغانستان در رده بندی کشورهای قربانی تروریزم، با متحمل شدن ۴۱ درصد قربانی رویدادهای تروریستی در جهان، در جایگاه نخست قرار گرفته است.
هاشم وحدت یار تحلیلگر مسایل سیاسی در امریکا به این باور است که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، وضعیت امنیتی این کشور بدتر خواهد شد. او اما در ادامه گفت: «در قرارداد میان امریکا و طالبان مادههای ذکر شده که نظامیان امریکا زمانی از افغانستان در چهارده ماه بیرون میشوند که توافقات بین الافغانی داشته باشیم و در افغانستان یک ثبات سیاسی باشد. طالبان و حکومت افغانستان به یک نتیجۀ مثبت برسند. در غیر آن نظامیان امریکا از افغانستان بیرون نخواهند شد.»
بر اساس توافق ماه فبروری میان امریکا و طالبان، تمامی نیروهای امریکایی در نیمه های ماه می سال ۲۰۲۱ از کشور بیرون خواهند شد.
بر بنیاد این توافق، مذاکرات بین حکومت و گروه طالبان در ۱۲ ماه سپتمبر یعنی اضافهتر از دو ماه پیش در دوحۀ قطر افتتاح شد.
اما گروههای تماس هیئتهای مذاکره کنندۀ دولت افغانستان و طالبان در بارۀ طرزالعمل کاری مذاکرات هنوز به توافق کامل نرسیده اند. با وصف این گفتوگوها از شدت جنگ در افغانستان کاسته نشده است.