صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

دیدار نخست‌وزیر پاکستان با خانواده کارگران کشته شده هزاره در بلوچستان

دیدار نخست‌وزیر پاکستان با خانواده کارگران کشته شده هزاره در بلوچستان

عمران خان، نخستوزیر پاکستان، با خانوادههای قربانیان معدن زغال سنگ که شش روز پیش کشته شدند، در کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان دیدار کرد.
بنا به گزارش رسانههای پاکستانی این دیدار روز (شنبه ۹ جنوری) در دانشگاه زنان «سردار بهادر خان» صورت گرفت.
هفته پیش شبهنظامیان مسلح، این کارگران را در شهر «مچ» در نزدیکی کویته در ایالت بلوچستان در غرب پاکستان ربودند و آنها را کشتند. این کارگران از اقلیت شیعه هزاره بودند.
نخست وزیر پاکستان در این دیدار با خانوادههای قربانیان ابراز همدردی کرد و گفت در گذشته، با این جامعه اقلیتها دیدار داشته و از حوادث غمانگیزی که برای این اقلیتها رخ داده آگاه است.
او در همین رابطه افزود گروه «مسلح فرقهگرایی» که هزارههای شیعه را هدف قرار داده، در آخرین دیدار او با جامعه هزارهها، خود او را هم تهدید کردند.
بهگفته آقای خان، دستگاههای امنیتی پاکستان، ماه مارس به او اطلاع دادند که «هند» میخواهد خشونت فرقهای را با کشتن محققان شیعی و سنی افزایش دهد.
نخستوزیر پاکستان گفت: «وقتی این حادثه رخ داد، تردیدی نداشتم که بخشی از یک بازی بزرگتر است و گامیست در جهت گسترش خشونت در کشور.»
این درحالیست که شماری به تاخیر نخست‌‎وزیر برای دیدار از جامعه اقلیتهای هزاره انتقاد کردند.
او دلیل تاخیر برای این دیدار را مشغله امور نخستوزیری دانست و افزود: «زمانی که نخستوزیر نبودم، با شما دیدار داشتم.»
خانوادههای قربانیان در شش روز گذشته دست به اعتراض زده بودند و اجساد کشته شدگان را دفن نمیکردند و خواهان دیدار با نخست وزیر پاکستان بودند.
چه رخ داد؟
هفته گذشته (۳ جنوری) شبهنظامیان در ایالت بلوچستان در غرب پاکستان، تعدادی کارگر معدن زغال سنگ را ربودند و به کوه برده به قتل رساندند. این قربانیان از اقلیت شیعه، هزاره بودند که معمولا هدف حملات تندروهای اسلامگرا هستند.
عمران خان، نخست وزیر پاکستان ضمن محکوم کردن این حملات آن را «تروریستی» خواند.
این حمله شنبه شب در نزدیکی شهر «مچ» انجام شد. شهری کوچک در نزدیکی «کویته» مرکز استان بلوچستان در کشور پاکستان. این شهر به مرز افغانستان هم نزدیک است. بلوچستان بزرگترین ایالت و فقیرترین ناحیه پاکستان است.
وزارت خارجه کشور اعلام کرده که از میان این کارگران معدن که در حمله افراد مسلح در ایالت بلوچستان پاکستان کشته شدند، هفت تن آنها شهروندان افغانستان بودند. گروه تروریستی داعش مسئولیت قتل این کارگران را در ایالت بلوچستان در غرب پاکستان به عهده گرفته است.