صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۷ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سه پروژه بزرگ اقتصادی میان افغانستان و ترکمنستان افتتاح شد

سه پروژه بزرگ اقتصادی میان افغانستان و ترکمنستان افتتاح شد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور و قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهوری ترکمنستان از طریق کنفرانس ویدئویی سه پروژه بزرگ مشترک را میان دو کشور افتتاح کردند.
محمد اشرف غنی، رئیس جمهور در مراسم روز (پنجشنبه ۲۵ جدی) این پروژهها را برای روابط اقتصادی و تجارتی دو کشور حیاتی خواند.
او افتتاح این پروژهها را تجدید روابط افغانستان و آسیای میانه پس از بیش از صد سال خواند.
آقای غنی همچنین به حمایت ترکمنستان از روند صلح افغانستان اشاره کرد و گفت قرار است به زودی علمای دو کشور نشستی را برای حمایت و تقویت از این روند برگزار کنند.
قربانقلی بردی محمدوف، رئیس جمهوری ترکمنستان نیز بر حمایت از صنعت و تجارت میان دو کشور تاکید کرد.
او افتتاح پروژههای امروزی را برای امنیت منطقه و گسترش روابط دو کشور مهم خواند و تعهد سپرد که کشورش از افغانستان در عرصههای اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک حمایت خواهد کرد. پروژه اول لین برق ۱۰۰۰ کیلوولت است که قرارداد آن در سال ۲۰۱۶ امضا شده بود و حالا مرحله اول آن یعنی ۵۰۰ کیلوولت آن تکمیل و افتتاح شد. به گفته مقامهای افغان، از این پروژه برق مورد نیاز ۳۴۰ هزار مصرف کننده در ولایات شمالی فاریاب، سرپل، بلخ و جوزجان تامین میشود.
محمد خان تکل، رئیس اداره ملی تنظیم آب میگوید مرحله اول این پروژه با هزینه ۶۹ میلیون دالر تکمیل شده که بانک انکشاف آسیایی آن را پرداخت کرده است.
به گفته او، مراحل بعدی این پروژه سال ۱۴۰۰ خورشیدی ادامه خواهد یافت و در نتیجه تکمیل شدن آن برق ولایات کابل، میدان وردک، غزنی، زابل، قندهار، لوگر، پکتیکا، خوست، ننگرهار و کنر نیز تامین خواهد شد.
بخش اول این پروژه که امروز افتتاح شد بیش از ۸۷ کیلومتر طول دارد که از آتامراد ترکمنستان الی شبرغان کشیده شده است. در کنار این بخش، شبکه شبرغان-اندخوی، شبرغان-مزار شریف نیز افتتاح شد.
رؤسای جمهور افغانستان و ترکمنستان از طریق ویدئو کنفرانس، قطع نوار از سوی مسئولین مربوطه پروژههای میان دو کشور را افتتاح کردند. قطار آهن از بندر مرزی آقینه به سوی اندخوی به حرکت درآمد.
نقیب الله فایق، والی فاریاب که از جانب افغانستان پروژهها را افتتاح کرد، در توییتر نوشت: «قبلا يك كيلووات برق را از تركمنستان به ٦.٣سنت مي خريديم. با افتتاح امروز، تركمنستان قبول كرده است كه هر كيلو وات برق را به ٣ سنت قرارداد نمايد كه مي توان گفت ارزان ترين برق دنيا. اين قرارداد براي ده سال با نرخ ثابت قرارداد خواهد شد.» خط آهن اندخوی و آقینه پروژه دیگری بود که امروز افتتاح شد. این مسیر بندر آقینه در مرز ترکمنستان را به ولایت فریاب وصل ساخته است.
اداره راه آهن افغانستان پیش از این گفته بود که بودجه این پروژه ۲۱ میلیون دالر است که از سوی این اداره پرداخت شده است. کار این پروژه در سال ۱۳۹۵ آغاز شده بود.
این خط آهن ۳۱ کیلومتر طول دارد و امروز نخستین قطار از طریق این ریل از آقینه به سوی اندخوی حرکت کرد. همچنان پروژه مشترک وصل امام نظر_آقینه_ سرحدآباد در خاک ترکمنستان به منطقه تورغندی در ولایت هرات از طریق فایبر نوری برای انتقال انترنت ۲۵۰۰ میگابایت نیز افتتاح شد. این پروژه زمینه وصل افغانستان از طریق فایبر نوری به اروپا را میسر میکند.
وزارت مخابرات گفته تکمیل این پروژه قیمت انترنت را کمتر و سرعت آن را بیشتر خواهد ساخت.