صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۶ حوت ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان مانع عملی شدن برنامه دسترخوان ملی در برخی مناطق شدند

طالبان مانع عملی شدن برنامه دسترخوان ملی در برخی مناطق شدند

برخی منابع حکومتي می گویند که طالبان، مانع عملی شدن برنامه دسترخوان ملی در ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک و ولسوالی های تالک و شهرک ولایت غور شده اند.
همچنین یک منبع دیگر ادعا می کند که طالبان علاوه بر این دو ولایت، در ۱۳۵ قریه ۱۰ ولسوالی ولایت های  بغلان، کندز، کندهار، هلمند و بلخ، مانع عملی شدن برنامه دسترخوان ملی شده اند و خواست ۱۰ درصد پول این برنامه را کرده اند.
اما یافته های پژواک نشان می دهد که این برنامه تاکنون به ولسوالی های هلمند نرسیده است؛ به دلیل جنگ، در ولسوالی پنجوايی کندهار آغاز نشده است؛ در کندز به طور عادی عملی می شود؛ و در بغلان و بلخ، زورمندان چالش ها را به میان آورده بودند؛ اما بزگان قومی آنرا حل کرده اند.
منابع حکومتی می گویند که از طریق این برنامه که بتاریخ ۳۰ اسد سال روان آغاز شده است، به ۹۰ درصد از خانوارهای کشور، با هزینۀ چهار هزار افغانی (روغن، برنج، لوبیا، آرد و صابون دستشویی)، داده می شود، که تمام هزینۀ این برنامه، به ۲۴۶ میلیون دالر امریکايى می رسد.
اما یک منبع حکومتی ادعا می کند که طالبان در ولسوالی های بغلان جدید و پلخمری ولایت بغلان، ولسوالی علی آباد ولایت کندز، در ولسوالی های شهرک و تالک ولایت غور، ولسوالی پنجوایی ولایت کندهار، ولسوالی جلریز میدان وردک، ولسوالی مارمل ولایت بلخ و ولسوالی ناوۀ ولایت هلمند، از عملی شدن این برنامه جلوگیری کرده اند.
برخی منابع تایید می کنند که طالبان از عملی شدن برنامۀ دسترخوان ملی، در یک ولسوالی میدان وردک و دو ولسوالی غور جلوگیری کرده اند؛ اما طالبان این ادعاها را بی اساس خوانده اند.
شریف الله هوتک عضو شورای ولایتی میدان وردک گفت که طالبان مسلح، برنامۀ دسترخوان ملی را در ولسوالی جلریز متوقف کرده اند.
وی افزود: “طالبان خواستار ۱۰ درصد پول عملی شدن این برنامه شدند، مردم منطقه، شورای ولایتی، ریاست انکشاف دهات و مقام ولایت در تلاش اند تا این مشکل را برطرف کنند، و در این مورد گفتگوها جریان دارد.”
به گفته وی، طالبان مسلح در اکثر مناطق ناامن، یک مقدار پول از پروژه های انکشافی اخذ می کنند.
حمیدالله عظیمی رئیس برنامه دسترخوان ملی در غور نیز گفت که طالبان این برنامه را در برخی قریه های ولسوالی های شهرک و تالک این ولایت، متوقف کرده اند.
غلام سخی صبوریار ولسوال شهرک گفت: “طالبان از مردم باج می خواهند، مردم به ما شکایت کردند که طالبان اجازۀ عملی شدن برنامه دسترخوان ملی را در مناطق آنها نمی دهند.”
یکی از باشندگان ولسوالی شهرک گفت: “طالبان اجازه نمی دهند که کمک دولت برای ما توزیع شود، آنها می گویند که باید از این کمک ها، به آنها باج داده شود، حالا شما قضاوت کنید که اگر به آنها باج داده شود، پس به این کمک ناچیز ما چه بکنیم.”
در بغلان و بلخ افراد قدرتمند مشکل ایجاد کرده بودند؛ اما بزرگان قومی آنرا حل کرده اند
محمد رسول رئیس احیا و انکشاف دهات بغلان گفت که شماری از افراد مسلح غيرمسئول، در قریۀ تاجکان ولسوالی بغلان مرکزی؛ مانع عملی شدن برنامۀ دسترخوان ملی شده بودند؛ اما بعداً این مشکل با میانجيگری بزرگان قومی حل شده است.
وی افزود که طالبان در توزیع مواد، از طریق دسترخوان ملی با آنها همکاری می کنند و از این برنامه پول هم نمی گیرند.
انجنیر باسط عینی رئیس احیا و انکشاف دهات ولایت بلخ نیز گفت که برخی “قدرتمندان و قوماندانان محلی” در ولسوالی های بلخ و چارکنت این ولایت، برای برنامه دسترخوان ملی مشکلات ایجاد می کردند؛ اما بزرگان قومی از آن جلوگیرى کردند.
به گفته وی، عملی شدن برنامۀ دسترخوان ملی در ولسوالی های دیگر این ولایت، به طور عادی جریان دارد و به شمول طالبان، کسی به آن مشکلی ایجاد نکرده است.
هلمند، کندز و کندهار
برنامۀ دسترخوان ملی تاکنون به ولسوالی های هلمند وسعت نیافته است؛ به دلیل جنگ، در ولسوالی پنجوايی کندهار آغاز نشده و در کندز، به طور عادی جریان دارد.
عطاءالله افغان رئیس شورای ولایتی هلمند گفت که برنامۀ دسترخوان ملی، تاکنون در ولسوالی های این ولایت آغاز نشده و در آغاز ماه روان جدی، در مرکز این ولایت افتتاح شده است.
نسیم ایوبی رئیس احیا و انکشاف دهات کندهار، این خبر را رد کرد که گویا طالبان مسلح، مانع عملی شدن برنامۀ دسترخوان ملی در ۵۲ قریه ولسوالی پنجوايی این ولایت شده اند، و گفته است که باید به آنها ۱۰ درصد سهم داده شود.
وی گفت که در ولسوالی یادشدۀ کندهار، از اثر درگیری ها و مشکلات امنیتی، تاکنون عملی شدن برنامه دسترخوان ملی آغاز نشده است.
دوست محمد ریحان رئیس انکشاف دهات در ولایت کندز گفت که در ولسوالی های علی آباد و کندز این ولایت، عملی شدن برنامۀ دسترخوان ملی، به طور عادی جریان دارد و با کدام مشکلی مواجه نشده است.
وی گفت: “برای این برنامه، تاکنون از سوی طالبان یا گروه دیگری کدام تهدید به میان نیامده است و اگر چنین شود، پس ما هرگز به کسی باج نمی دهیم.”
برنامه دسترخوان ملی، توسط پروگرام میثاق شهروندی، در چوکات وزارت احیا و انکشاف دهات عملی میشود.
پوپل حبیبی معاون برنامههای این وزارت گفت که به اساس برخی مشکلات، برنامه دسترخوان ملی را در یک تعداد ولسوالیهای برخی ولایات، متوقف کرده اند.
وی افزود: “در برخی از ولسوالیهای بعضی ولایات، با مشکل روبرو شدهایم و ما این برنامه را در آنجا متوقف کردهایم، فقط  تنها این بحث نخواهد بود، (خواست ۱۰ درصد پول از سوی طالبان)، هوای سرد، ناامنی و دیگر چالش ها هم موجود است، شایعاتی به ما رسیده است که طالبان در برخی مناطق خواست پول کرده اند؛ اما رسماً به ما چيزى گفته نشده است، ما به مسئولین ولایتی وظیفه داده ایم که این موضوع را بررسی کنند.”
وی اظهار نکرد که برنامۀ دسترخوان ملی، در کدام ولایت ها با چالش رو به رو می باشد.
بکتاش مصور مسئول روابط عامه میثاق شهروندی، بدون ارایه ای جزئیات گفت: “ما این را رد می کنیم که طالبان در برخی مناطق جزیه می خواهند، و تاکنون ما با کدام مشکل جدی مواجه نشده ایم.”
وی افزود که در اوایل، در یکتعداد ولایات با ناامنی ها، هوای سرد و دیگر بخش ها با مشکلات رو به رو بوده اند که با میانجيگری بزرگان قومی آنرا برطرف کرده اند.
ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان می گوید: “اصلاً این برنامه هايی که عملی می شود، در مناطق ما شرط این است که با ما باید هماهنگی باشد و شفافیت داشته باشد، افراد فقیر باید شناسایی شوند و کمک ها توسط افراد بیطرف به آنها توزیع شود، اگر با شرایط ما برابر نباشد، احتمال دزدی و اختلاس در آن موجود باشد، پس ما اجازه نمی دهیم.”