صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

یک قرن دوستی؛ سفیر ترکیه : همکاریهای انکشافی با افغانستان ادامه‌دار است

یک قرن دوستی؛ سفیر ترکیه :  همکاریهای انکشافی با افغانستان ادامه‌دار است

غوزخان ارطغرل، سفیر ترکیه در کابل همزمان با صدمین سالروز دوستی افغانستان- ترکیه گفت که همکارهای انکشافی در افغانستان ادامهدار خواهد بود.
آقای ارطغرل روز سهشنبه 12 حوت در نشستی که به مناسبت صدمین سالروز دوستی دو کشور در کابل برگزار شده بود، گفت که کشورش روابط خوبی با افغانستان دارد و تیکا که در هیچ کشوری بیشتر از یک دفتر ندارد، در افغانستان سه دفتر دارد.
او افزود که کشور ترکیه بیشترین بورسیه تحصیلی را به افغانستان میدهد و در کنار آن 10 هزار پولیس و 5 هزار افسر را آموزش داده است.
سفیر ترکیه همچنین گفت که این کشور در افغانستان 22 مکتب دارد که بیش از 7 هزار دانشآموز در این مکاتب مشغل تخصیل و آموزش هستند.
او به دانشگاه مولانا جلالالدین بلخی نیز اشاره کرد و گفت که به زودی سنگ تهداب این دانشگاه گذاشته میشود.
صد سال پیش، در دوم مارچ؛ دو کشور ترکیه و افغانستان قرارداد دوستی را در مسکو امضا کردند. بر اساس این قرارداد ترکیه  هزاران استاد برای آموزش به افغانستان فرستاده است.
عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در این مراسم به روابط یک قرن دوستی دو کشور اشاره کرد و گفت که اگر به تاریخ مراجعه کنیم، سراسر نیکویی کشور ترکیه است.
آقای شیوای شرق افزود که این اقدامات ترکیه از آموزش گرفته تا بازسازی در کشور بوده است، بر خلاف اقدامات همسایگان ما که زخم ناسوری بر این ملک شده اند.
شاکر وایووت، رئیس بنیاد معارف ترکیه نیز به روابط دو کشور در یک قرن گذشته اشاره کرد و گفت اکنون صد استاد ترکی در مکاتب افغان-ترک در افغانستان مشغول تدریس هستند.
آقای وایووت افزود، سالانه حدود یکهزار شاگرد از مکاتب افغان- ترک فارغ میشوند و در سال جاری نیز حدود 700 شاگرد جذب شده است.
رئیس بنیاد معارف ترکیه همچنین گفت که تصمیم داریم تعداد مکاتب را نیز در کشور افزایش دهیم.
در این مراسم رئیس دانشگاه کابل نیز ضمن سپاسگزاری از عملکردهای کشور ترکیه، گفت که این کشور در یک قرن اخیر خدمات شایانی به افغانستان کرده است.
صلح افغانستان، صلح منطقه است
سفیر ترکیه در کابل در این مراسم به موضوع گفتگوهای صلح نیز اشاره کرد و گفت که صلح افغانستان که قلب آسیا است، صلح منطقه است.
آقای ارطغرل ابراز امیدواری کرد که با صدمین سالگرد دوستی افغانستان و ترکیه، گفتگوهای صلح نیز به نتیجه برسد و نظامی که مورد تایید همه است، شکل بگیرد.
حدود یک سال پیش، پس از امضای توافقنامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، گفتگوها بین هیات دولت و گروه طالبان آغاز شد اما تاکنون به نتیجهای نرسیده است.
زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان به کشور آمد و برای حل مشکلات و تامین آتش بس دایمی و سراسری با رهبران دیدار و گفتگو کرد.
ارگ ریاست جمهوری گفته که آقای خلیلزاد با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری دیدار و بر تسریع روند صلح تاکید کردند.
در اعلامیه ارگ آمده که آقای خلیلزاد از اجماع داخلی و دیپلماسی منطقهای و بینالمللی برای روند صلح افغانستان اظهار خرسندی کرده و از نقش کشورش در راستای تامین صلح اطمینان داده است.