صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تظاهرات هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در شهر کابل

تظاهرات هواداران حزب اسلامی  به رهبری گلبدین حکمتیار در شهر کابل

از صبح دیروز شماری از هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در شهر کابل تظاهرات اعتراضی برپا کردهاند.
روز (پنجشنبه ۱۴ حوت) آقای حکمتیار در یک نشست خبری در کابل گفت که دولت افغانستان به معاهده صلح با حزب اسلامی پایبند نبوده و به مفاد آن عمل نکرده است.
او قبلا نیز دولت را به نقض معاهده صلح با این حزب متهم و تاکید کرده بود که اگر مامورین، مجاهدین و افسرانش براساس معاهده صلح با دولت مدغم و مهاجرین مربوط او در شهرکها اسکان داده نشود، ارگ را محاصره کرده و دولت را «سقوط خواهد داد.»
اما آقای حکمتیار دیروز اعلام کرد که هوادارانش از ولایتهای دیگر نیز به کابل خواهند آمد و در تظاهرات شرکت خواهند کرد. تظاهرات هواداران آقای حکمتیار صبح امروز از منطقه دارالامان که محل اقامت آقای حکمتیار است، آغاز شده و در مرکز شهر نیز تدابیر شدید امنیتی اعمال شده است. تمام مسیرهای منتهی به مرکز شهر بر روی ترافیک مسدود است و نیروهای پلیس نیز در ورودیها حضور سنگین دارند.
دیروز آقای حکمتیار ده روز به دولت افغانستان فرصت داد تا به خواستهای او جواب مثبت دهد و گفت در صورتی که خواستهای حزبش برآورده نشود به تظاهرات خود ادامه خواهند داد. او از مردم خواست برای اینکه به آنان آسیب نرسد بهتر است از مرکز شهر به اطراف آن بروند.
او همچنین گفته بود که اگر به خواستهاش رسیدگی نشود، تظاهرات خود را در کلان شهرها ادامه خواهد داد و اگر دولت در مقابل خواست آنان مقاومت کند، هواداران این حزب مسئولان حکومت را به استعفا وادار خواهد کرد.
آقای حکمتیار در مراسم دیروز خواستار توقف ترورهای هدفمند شد و مدعی گردید که «حکومت عامل این ترورها است.» او همچنین خواستار توقف ایجاد نیروهای شبه نظامی(ملیشه) سازی توسط دولت شد و افزود که صلح متعلق به مردم افغانستان است و نیروهای خارجی باید مطابق توافقنامه دوحه میان آمریکا و طالبان از افغانستان خارج شوند.
او افزود که بعد از خروج نیروهای خارجی از افغانستان، قدرت به حکومت جدید منتقل شود. او گفت به تمام نیروهای امنیتی اعلام میکند که سرنوشت شان را با سرنوشتی گره نزنند که وارداتی و وابسته به حضور نیروهای خارجی است.
آقای حکمتیار در این نشست از هوادارانش پرسید که تا تغییر مثبت و عمیق در وضعیت کشور به تظاهرات شان ادامه خواهند داد؟ که با تایید هوارانش همراه بود. او از دولت نیز خواست که مردم را مجبور نکند که به قیام ملی متوسل شوند.
رهبر حزب اسلامی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان هوادارانش را از شهرهای دیگر نگذاشته وارد کابل شوند. دواخان مینه پال، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در این باره به بیبیسی گفت که باید در رابطه تحقیق شود.
آقای مینه پال در جواب ادعاهای آقای حکمتیار که دولت را عامل قتلهای هدفمند دانست، گفت که عامل این کارها دستگیر شده و مشخص گردیده که انفجار و انتحار فرهنگ چه کسانی است.
او ملیشه سازی توسط دولت را رد و گفت، دولت بیشتر به تقویت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تمرکز دارد. در واکنش به تهدید آقای حکمتیار که تظاهرات ادامه خواهد یافت، افزود که تظاهرات مسالمت آمیز حق هر افغان است.