صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۸ حمل ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رئیس سارنوالی امنیت ملی هلمند، در حمله انتحاری کشته شد

رئیس سارنوالی امنیت ملی هلمند، در حمله انتحاری کشته شد

لوی سارنوالی تایید کرده است که رئیس سارنوالی مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی ولایت هلمند در نتیجه یک حمله انتحاری کشته شد.
موتر حامل سید محمود سادات رئیس سارنوالی امنیت ملی هلمند در شهر لشکرگاه حوالی ساعت نه صبح در نزدیکی فرماندهی پولیس، هدف حمله یک موتر بمب گذاری شده قرار گرفت و کشته شد.
جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی کشور میگوید که در این حمله یک سرباز نیز کشته و دو محافظ آقای سادات در این حمله زخمی شدند.
لوی سارنوالی با نشر پیامی نوشته است که «تروریستان و دشمنان صلح و عدالت؛ در حوزۀ اول شهر لشکرگاه ولایت هلمند، شهید و دو تن از محافظین آن نیز مجروح شدهاند.»
لوی سارنوالی میگوید که سید محمودآغا سادات بیش از ده سال در مربوطات لویسارنوالی در ولایات مختلف در راستای حاکمیت قانون و تأمین عدالت صادقانه اجرای وظیفه کرده و خدمات ماندگاری از خود برجای گذاشته است.
در پیام لوی سارنوالی گفته: «انجام چنین جنایات را دشمنی با انسانیت و عدالت پنداشته و این عمل را ضد ارزشهای شریعت اسلامی میشمارد.»
در متن آمده که لویسارنوالی باور دارد که چنین اعمال ددمنشانه کوچکترین خللی را بر ارادۀ استوار و انجام رسالت مقدس این اداره در راستای تأمین عدالت و حاکمیت قانون وارد نخواهد کرد. کارکنان لوی سارنوالی تحت هر شرایط، با عزم راسخ، آمادۀ خدمتگزاری به مردم شرافتمند و عزتمند افغانستان هستند.
لوی سارنوالی همچنین میگوید که به مسؤولان در لوی سارنوالی و نهادهای کشفی برای شناسایی و دستگیری عاملان این قضیه هدایت صادر کرده و موضوع تحت بررسی جدی قرار دارد.
ترورهای هدفمند و حملات گروه طالبان با آغاز روند گفتگوهای صلح افزایش چشمگیری داشته است؛ افزایشی که شماری زیاد از نهادهای بینالمللی نسبت به آن ابراز نگرانی کردهاند. اکثر هدفها غیرنظامیان بودهاند.
نادر نادری،عضو هیات گفتگوکننده صلح دولت همزمان با یک سالگی روند گفتگوهای صلح، گفته بود که در این مدت، 1523 غیرنظامی در نقاط مختلف کشور کشته شدهاند.
واکنش شورای مصالحه به حادثه هلمند
شورای عالی مصالحه ملی در واکنش به حمله انتحاری در هلمند گفته که ترورهای هدفمند به روند صلح کمک نمیکند.
این نهاد با نشر اعلامیهای در مورد ترور سید محمود سادات رییس دادستانی نظامی هلمند و ترور وکیل گذر یک ولسوالی در شهر جلال آباد گفته که ترورهای هدفمند افغانستان را به صلح نخواهد رساند.
در اعلامیه آمده: «هدف قرار دادن مردم و کارت و ترورهای هدفمند به پروسه صلح کمک نمی کند بلکه نشان دهنده ترس دشمنان افغان از آینده روشن و صلح آمیز است.»
بر بنیاد اعلامیه، این گونه حملات باید فوراً متوقف شود، افزایش کشتار و خشونت عامل ترس مردم از تروریستان است و بس.
شورای مصالحه ملی تاکید کرده که انتظار دارد، نیروهای امنیتی با این حملات مقابله کنند و مرتکبین قانون را تحویل دهند. گفتنی است که سیدمحمود سادات رییس دادستانی نظامی هلمند صبح امروز در یک انفجار موتر بمب در نزدیکی فرماندهی پولیس این ولایت کشته شد.