صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۹ میزان ۱۴۰۰

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفارت امریکا در کابل: شهروندان هزاره، همواره هدفمند کشته شده‌اند‌

سفارت امریکا در کابل: شهروندان هزاره، همواره هدفمند کشته شده‌اند‌

سفارت ایالات متحده امریکا در کابل، اعلام کرده است که شهروندان هزاره، همواره هدف کشتار هدفمند گروه طالبان و داعش بودهاند.
این سفارت، روز سهشنبه 12 اسد در توییتی نوشته است: «ما در مورد قتل بیش از ۴۰غیرنظامی در ولسوالی مالستان ولایت غزنی خبر شنیدیم. در صورتی که این رویداد تایید شود، از جمله جرایم جنگی محسوب میشود. موارد نقض حقوق بشر باید مورد بررسی قرار گیرد.»
جنگجویان گروه طالبان، بعد از تصرف دوباره ولسوالی مالستان ولایت غزنی، شماری زیاد از شهروندان این ولسوالی را کشتند و هزاران تن را آواره کردند.
شماری از بیجا شدگان در کابل، به روزنامه افغانستانما گفته بودند که جنگجویان گروه طالبان، با تصرف دوباره دکانها و مزارع را آتش زدند و دهها تن را کشتند.
حاجی نادر که دو فرزندش را از دست داده است گفت که هنگامی که میخواستیم از مالستان بیرون شویم، جنگجویان گروه طالبان جلوی ما را گرفت و خواستار تذکره شد؛ تا رفتم از خانه تذکره آوردم، هر دو فرزندم را تیرباران کردند. از این دو تن، پنج فرزند باقی مانده است که بزرگترین آنها، شش سال دارد.
یکی دیگر از بیجاشدگان ولسوالی مالستان نیز گفت که جنگجویان طالبان، به زور از مردم باج میگیرد و باشندگان محل مجبور هستند برای آنان غذا و آب تهیه کنند.
او همچنین گفت که شماری زیاد از دکانها ولسوالی توسط جنگجویان گروه طالبان غارت شدهاند و شماری دیگر نیز به آتش کشیده شده است.
بر اساس گزارشها و فعالان مدنی ولسوالی مالستان، بیش از 43 تن توسط جنگجویان گروه طالبان بعد از تصرف دوباره، کشته شدهاند.
دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان نیز با ابراز نگرانی از افزایش جنگها، گفته است که گسترش جنگ باعث کشتار غیرنظامیان خواهد شد.