صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اسماعیل خان: شماری از ملاها به حمایت طالبان در برابرم برخاسته‌اند

اسماعیل خان: شماری از ملاها به حمایت طالبان در برابرم برخاسته‌اند

هم زمان با تشدید حمله های طالبان بر شهر هرات، محمد اسماعیل خان، رهبر جبهه مقاومت مردمی می گوید که شماری از عالمان دین و ملا امامان مسجد های شهر هرات از بهر پشتیبانی از طالبان از او خواسته اند که از دفاع شهر هرات دست بردارد.
به گفته محمد اسماعیل خان، این عالمان دین برای صلح و پایان جنگ در شهر هرات نه بلکه برای رسیدن طالبان به این شهر تلاش کرده اند.
محمد اسماعیل خان، رییس جبهه مقاومت مردمی ابراز داشت: «علمایی که آماده بودند بیشتر شان طرفدار طالب بودند. خواسته های شان را نه ما و نه هم والی صاحب قبول کردند. گپ این مولوی صاحبان به خاطر مصلحت و بهبود اوضاع نبود.»
شماری از باشندگان هرات که در برابر طالبان جنگ افزار به دست گرفته اند، می گویند که ملا امام مسجد شان با رسیدن طالبان به شهر هرات، به این گروه پیوست و در برابر نیروهای امنیتی و مردمی جنگ افزار به دست گرفت؛ اما این ملا امام از سوی نیروهای جبهه مقاومت مردمی کشته شد.
یکی از باشندهگان هرات بیان کرد: «از نام ملا و نام عالم دین استفاده می کنند و بر خلاف مجاهدین، مردم هرات و حکومت سلاح بر می دارند. آنان مطمیین باشند که این کار شان بی پاسخ نمی ماند.»
شهریار، یکی از نظامیان در هرات اظهار داشت: «بیشتر دوستان ما از طرف این ملا زخمی و شهید شده اند. کسی بود که ملای مسجد ما بود و هزاران نفر دنبالش هزاران رکعت نماز خوانده اند.»
در یک شبانه روز گذشته درگیری ها میان نیروهای امنیتی و مردمی با طالبان در شهر هرات و روستاهای جنوب این شهر کاهش یافته اند.
محمد، یکی از اعضای جبهه مقاومت مردمی گفت: «ما عقب نشینی نمی کنیم و به مبارزه خود ادامه می دهیم. یا وطن خودرا می سازیم یا مگر طالبان ما را نابود کنند. تسلیم شدن و گریختن را نمی پذیریم.»
الیاس، عضو دیگر جبهه مقاومت مردمی بیان کرد: «وضعیت بهتر شده است. چند طالب مسلح فیر می کنند و دوباره فرار می کنند. تا قطره خون داشته باشیم از کشور و مردم خود دفاع می کنیم.»
با این که در پنج بخش شهر هرات و روستاهای جنوب این شهر خط های نخست نبرد های پراکنده میان نیروهای امنیتی و مردمی با طالبان پابرجا استند؛ اما دو طرف پیشروی و درگیری ندارند.