صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جلسه ویژه شورای امنیت برای افغانستان؛ لاینز: حملات به شهرها باید متوقف شود

جلسه ویژه شورای امنیت برای افغانستان؛  لاینز: حملات به شهرها باید متوقف شود

شورای امنیت سازمان ملل متحده جلسهای ویژه برای افغانستان برگزار کرد. دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این نشست گفت که شورای امنیت باید با صدور بیانیهای از طالبان بخواهد تا حملات بر شهرها را متوقف کند.
این نشست عصر روز جمعه 15 اسد در نیویورک امریکا برگزار شد. خانم لاینز در این نشست با ابراز نگرانی از افزایش خشونتها گفت که بعد از توافق ایالات متحده امریکا با گروه طالبان و شرط خروج نیروهای خارجی، برعکس انتظار خشونتها افزایش یافته است.
خانم دیبورا لیونز گفت که طالبان تلاش میکند مراکز ولایتها را در افغانستان با توسل به سلاح، در دست بگیرد. او افزود که شورای امنیت ملل متحد باید تاکید کند که حکومتی که از طریق زور به میان بیاید، به رسمیت نمیشناسد.
خانم لاینز هشدار میدهد که بدون اقدام فوری بینالمللی و از سرگیری مذاکرات واقعی صلح افغانستان با درگیریهای وحشیانه، بحران بشری حاد و نقض روز افزون حقوق بشر مواجه است.
او با اشاره به حملات اخیر جنگجویان گروه طالبان در ولسوالی مالستان و اسپینبولدک، گفت که دهها تن در این ولسوالیهای کشتهاند و در حال بروز یک فاجعه انسانی هستیم. او هشدار داد فاجعهای که افغانستان شاهد آن است پیامدهایی فراتر از مرزهای این کشور خواهد داشت. حملات راکتی طالبان باعث کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان شده است.
نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در این نشست همچنین گفت که کشورهایی که با هیات گروه طالبان دیدار میکنند باید بر آتشبس تاکید کنند.
شهرزاد اکبر رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان در این نشست ویژه گفت که شهرهای افغانستان از آتش جنگ میسوزد و بسیاری از افغانها به خاطر نگران شدهاند.
خانم اکبر افزود که بیش از 40 تن در سپین بولدک قندهار و 27 غیرنظامی در مالستان در غزنی کشته شدند که آمار تلفات غیرنظامیان را هر روز افزایش می دهد.
شهرزاد اکبر در این نشست گفته است که حقوق زنان در مناطق زیر نظر طالبان محدود شده است.
نماینده هند در شورای امنیت سازمان ملل متحد که ریاست دورهی این شورا را به عهده دارد، میگوید افغانستان نیاز به صلح دو مرحلهی دارد.
رییس شورای امنیت سازمان ملل گفت که برای ختم جنگ و رسیدن به صلح دایمی، افغانستان نیاز دارد که نخست با طرفهای درگیر در داخل افغانستان گفتگو کند و در گام دوم به صلح منطقهای نیاز دارد.
نماینده دایمی چین در سازمان ملل نیز گفت که پس از خروج نیروهای امریکا و ناتو، خشونتها و تلفات غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته است.
نماینده دایمی چین تاکید میکند که حکومت آینده در افغانستان از راه زور به قدرت رسیده نمیتواند، بل باید از راه گفتگو و تلاش های سیاسی به صلح برسد.
عضوهای شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک نشست ویژه بحران امنیتی افغانستان بررسی کردند.