صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نگرانی کاخ سفید از ادامه خشونت‌ها از سوی طالبان

نگرانی کاخ سفید از ادامه خشونت‌ها از سوی طالبان

کاخ سفید هشدارمی دهد که حمله های طالبان کمک نخواهد کرد تا این گروه مشروعیت بین المللی به دست بیاورد.
سخنگوی کاخ سفید با اشاره به حمله های طالبان برشهرها و نیز ترور دواخان مینه پال رییس مرکز اطلاعات و رسانههای حکومت گفت که چنین اعمال طالبان کمک نمیکند تا طالبان مشروعیت بین المللی به دست بیاورند.
او گفت که اداره بایدن از حمله کشتن انتقام جویانه غیرنظامیان از سوی طالبان نگران است و آن را از نزدیک تعقیب میکند.
حمله های گسترده طالبان بر چندین شهر در افغانستان با انتقادهای سخت جهانی روبه رو شده اند.
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، گفت: «اگر طالبان ادعا می کنند که خواهان مشروعیت بین المللی هستند، این اقدامات مشروعیت مورد نظر آنان را به دست نمی آورد. آنان مجبور نیستند در این مسیر باقی بمانند. آنان می توانند انرژی مشابهی را برای پروسه صلح اختصاص دهند. ما به شدت از آنها می خواهیم که این کار را انجام دهند. این همان چیزی است که مردم افغانستان به شدت به آن احتیاج دارند ، پس از چندین دهه جنگ مستحق آن هستند و به نفع همسایگان افغانستان است که انرژی جدیدی را در یک روند صلح سرمایه گذاری کنند که یک افغانستان صلح آمیز و منطقه با ثبات را ترویج می کند.»
سخنگوی کاخ سفید می گوید که اکنون زمان آن فرا رسیده ست تا رهبری سیاسی افغانستان دربرابر تجاوز وخشونت های طالبان ایستاده گی نمایند. او ترورهای هدفمندانه طالبان را نیز محکوم کرد.
بانو ساکی گفت: «اجازه دهید من به نمایندگی از حکومت، ترور دواخان خان مینه پال را به شدت محکوم کنم. قتل وی پس از حمله حمله انتحاری در کابل در اوایل هفته جاری انجام شد که خانه سرپرست وزارت دفاع افغانستان را هدف قرار داد. طالبان مسئولیت این حمله دیرهنگام را بر عهده گرفته اند و هیچ دلیلی برای تردید در گزارش های مربوط به آنان وجود ندارد.»
گسترش جنگ در افغانستان شماری از کشورهای منطقه را نیز نگران ساخته است. روسیه یکی از این کشورهاست.
ارتش روسیه تصاویری را پخش کرده که نشان می دهد جتهای این کشور بر فراز پایگاه نظامی ترمز در ازبیکستان در نزدیکی مرز با افغانستان پرواز میکنند.
به گفته وزارت دفاع روسیه، جتهای پیشرفته روسیه حملههای هوایی مشترکی را علیه پایگاهها و انبارهای نظامی پنهان دشمن احتمالی تمرین میکردند.