صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۴ حوت ۱۴۰۲

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

وزارت دفاع: 30 عضو پاکستانی القاعده در هلمند کشته شدند

وزارت دفاع: 30 عضو پاکستانی القاعده در هلمند کشته شدند

وزارت دفاع ملی میگوید که در نبردهای ولایت هلمند 120 جنگجوی گروه طالبان در حملات پیهم هوایی در شهر لشکرگاه کشته شدهاند که 30 عضو پاکستانی القاعده را نیز شامل میشود.
این وزارت روز شنبه 16 اسد با نشر خبرنامهای گفته که در میان کشته شدگان 30 عضو القاعده برای شبه قاره هند نیز به هلاکت رسیدند.
به نقل از خبرنامه، این اعضای سازمان تروریستی القاعده تابعیت کشور پاکستان را داشتند. خبرنامه میافزاید که بیش از 30 جنگجوی دیگر این گروه زخمی شده اند.
وزارت دفاع مدعی است که در این حملات هوایی مقدار زیاد مهمات و تجهیزات گروه طالبان نیز از بین رفته و شش عراده موتر جنگجویان این گروه منهدم شده است.
این درحالیست که جنگ سخت میان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و جنگجویان گروه طالبان در شهر لشکرگاه برای سومین روز دوام دارد.
هلمند یکی از بزرگترین ولایتها در جنوب کشور است که با پاکستان مرز مشترک دارد. این ولایت در طول چهار دهه گذشته به خصوص در دو دهه گذشته نا آرام بوده و پیوسته برای حکومت مرکزی دردسرساز بوده است.
نیروهای بریتانیایی که در دو دهه گذشته در این ولایت مستقر بودند، نتوانستند، امنیت کامل را در این ولایت برگرداند. نادعلی، کجکی، سنگین وموسا قلعه از ولسوالیهای این ولایت است که پیوسته نا آرام بوده است.
هلمند مرکز رهبران طالبان خواهد شد؟
گروه طالبان نیز در تلاش است که کنترول کامل این ولایت را به عهده بگیرد، اما نیروهای دفاعی و امنیتی کشور نیز در تلاش عقب زدن این یورش است. ولایت هلمند به دلیل وسعت جغرافیا و مرز طولانی با پاکستان از اهمیت استراتیژیک در جنگ میان حکومت افغانستان و گروه طالبان برخوردار است.
سالهاست که پاکستان به دلیل پناه دادن به رهبران سیاسی  نظامی گروه طالبان زیر فشار افکار عمومی جهانی قرار دارد. به باور آگاهان اکنون که فصل جنگ گرم شده است و گروه طالبان به لحاظ نظامی به دست آوردهای کلانی نایل آمده است، در تلاش است کنترول کامل این ولایت استراتیژیک و هم مرز با پاکستان در اختیار داشته باشد.
هدف اصلی گروه طالبان از تمرکز روی هلمند پیوسته این بوده است که دستکم این ولایت را مرکز برخی از رهبران گروه طالبان بسازد تا بیش از این زیر فشار افکار عمومی در جهان نباشد. هرچند تنها با گرفتن یک ولایت هلمند پاکستان مطمین نخواهد شد که شورای کویته و شورای پشاور را به هلمند منتقل کند و همچنین اعتماد نخواهد توانست که یک دسته از رهبران سیاسی گروه طالبان را به این ولایت منتقل کند، ولی به دلیل مرکز مشترک طولانی دستکم بهانه ای خوبی برای پاکستان شده میتواند.
انتقال آسان رهبران نظامی گروه طالبان، حمایت ساده نظامی از جنگجویان این گروه و حمل و نقل کشته شدگان و زخمیان این گروه و به خصوص جنگجویان پاکستانی گروه طالبان از طریق ولایت هلمند کار را بر حکومت پاکستان آسان میکند.
گفته میشود که در مناطق سرحدی پاکستان از مرز چمن تا شهر کویته دهها شفاخانه برای تداوی جنگجویان گروه طالبان در سالهای اخیر توسط حکومت پاکستان فعال شده است. هماکنون زخمیان گروه طالبان به شکل علنی در شفاخانههایی درپاکستان تداوی میشوند.