صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رمضان و سفره خونین افطار در افغانستان

-

ماه مبارک رمضان براي مسلمانان از اهميت و جايگاه ويژه اي برخوردار است. در اين ماه مسلمانان با نفس هاي پاک و قلب هاي سرشار از عشق به مهماني خداوند مي روند و از سفره رحمت خدا بهره معنوي مي برند. ماه رمضان ماة خير، برکت، عبادت و تزکيه نفس است. در اين ماه مسلمانان نه تنها از خشونت و کشتار که از هر نوع اهانت و رفتارهايي که سبب رنجش و آزردگي انسان هايي ديگر گردد، منع شده اند. بالاتر از آن خداوند به مسلمانان امر نموده که دراين ماه دست ضعيفان، مستمندان و نيازمندان را گرفته و از کمک، همکاري و نيکي کردن به ديگران دريغ نورزند.
افغانستان يک کشور اسلامي است و بيش از 99 در صد اين سرزمين را مسلمانان تشکيل مي دهد. مردم افغانستان از لحاظ پايبندي و احترام به اعتقادات ديني در ميان ساير جوامع اسلامي زبانزد مي باشد. اين مردم نشان داده است که براي پاسداري از ارزش هاي اسلامي از همه داشته هاي خود مي گذرند؛ اما توهين، بي حرمتي و رفتارهاي ضد ديني را بر نمي تابند.
اعتقاد راسخ مردم افغانستان به باورهاي اسلامي سبب شده که دشمنان اين مردم نيز از همين رهگذر براي دسترسي به منافع نامشروع شان در افغانستان استفاده کنند. طالبان، داعش و دهها گروه هراس افگن ديگر که به نام اسلام جنگ را به راه انداختند و خون هزاران شهروند بيگناه را در پاي منافع بيگانگان ريختند، در واقع ساخته و پرداخته اي کشورهاي خارجي اند که براي پيشبرد پروژه هاي سياسي- امنيتي و تأمين منافع منطقه اي آنها کار مي کنند. آنها براي فريب مردم از نام اسلام استفاده مي کنند و خشونت ها و کشتارهاي شان را تحت عنوان جهاد، توجيه مي کنند.
اگرچه مردم پي برده اند که هدف اصلي اين گروه ها تأمين منافع کشورهاي خارجي در افغانستان و منطقه مي باشند؛ اما بازهم برخي از جوانان و افراد نا آگاه ديگر ممکن است تحت تأثير بعضي از شعارهاي احساسي آنها قرار بگيرند. ماه مبارک رمضان آزمون خوبي براي گروه هاي هراس افگن مي باشد. در چند روز گذشته حکومت، پارلمان و علماي افغانستان از همه اطراف درگير خواستند که به حرمت ماه مبارک رمضان، از جنگ و خشونت دست بردارند و اجازه دهند که مردم افغانستان با آرامش کامل به عبادت و خودسازي پرداخته و پايان اين ماه پر برکت را با خوشي جشن بگيرند.
رمضان ماة آرامش و ماة تقرب به خالق هستي است. در اين ماه مسلمانان خودشان را در محضر خداوند مي بينند و از گفتگو، توسل و راز و نياز با معبود شان فيض مي برند. بنابراين گروه هايي که اين آرامش معنوي را مختل مي سازند و به اعمال عبادي مسلمانان لطمه مي زنند و سفره هاي افطار شان را با خون رنگين مي سازند، مسلمان واقعي نيستند و به احکام اسلامي پايبندي ندارند.
بدون شک طرف جنگ گروه هاي تروريستي، نيروهاي امنيتي هستند که همه مسلمان و در اين روزها روزه دار مي باشند. حکومت و مسؤلان امنيتي کشور اعلام داشته اند که به حرمت ماه مبارک رمضان تمام عمليات هاي نظامي را متوقف مي سازد، به شرطي که از سوي دشمنان مورد حمله قرار نگيرند. اگر گروه هاي شورشي نيز ماه مبارک رمضان را آتش بس اعلام مي کردند و از جنگ و خونريزي دست مي کشيدند، حد اقل مردم افغانستان مي توانستند با آرامش خاطر يک ماه را به برکت رمضان در صلح و امنيت سپري کنند.
متأسفانه به نظر مي رسد که دستورات صريح اسلام، خواست جامعه بين المللي و دولت افغانستان و توصيه علماي ديني کشور بر رويکرد ظالمانه و جنايتکارانه گروه هاي دهشت افگن اثر نگذاشته و اين گروه ها بدون توجه به دستورات دين مبين اسلام، ماه مبارک رمضان را با خشونت و خونريزي آغاز کردند. رويداد خونين ولايت خوست بيانگر آن است که شورشيان حتا در ماه رمضان نيز قصد ندارند از کشتار مردم بيگناه دست بردارند. اين مسأله ميزان اعتقاد، پايبندي و صداقت اين گروه ها را به ارزش هاي اسلامي به خوبي برملا مي سازد.

دیدگاه شما