صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۲ جوزا ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بایدن و تصویر ناخوشایند از افغانستان

-

جوبایدن رییس جمهور ایالات متحده در آخرین کنفرانس خبری خود سخنانی در مورد افغانستان بر زبان رانده است که جنجال های بزرگ رسانه ای خلق کرده است. او که در یک کنفرانس خبری شرکت کرده بود به چندین سوال در مورد افغانستان پاسخ داد. مجموع پاسخ های بایدن در مورد افغانستان مثبت بوده و امیدوارکننده به نظر می رسید. اما ظاهرا با توجه به خبرهای جدیدی که در مورد تخلیه پایگاه نظامی بگرام و خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان در روزهای گذشته منتشر شد خبرنگاران سوالات بیشتری مطرح کردند که بایدن را عصبانی کرد. او پس از عصبانیت گفت که دیگر در باره افغانستان سوال نکنید و می خواهم در باره چیزهای خوب صحبت کنم.
این گفتار رییس جمهور ایالات متحده در باره افغانستان نشان از تصویر ناخوشایندی دارد که در ضمیر وی از کشور ما حک شده است. متاسفانه در افغانستان به قدری نابسامان است که کسی حتی اقای بایدن را نیز جدی نمی گیرد و در باره سخنان او واکنش نشان نمی دهد. وگرنه سخنان او می توانست یک توهین آشکار به افغانستان و تحقیر کشور ما باشد. اما می بینیم که هم مردم و هم مقامات رسمی با خنده های ملیح و معنادار از کنار آن می گذرند و برای کسی چندان مهم به نظر نمی رسد. راز این رخوت و کرختی در برابر سخنان اهانت آمیز رییس جمهور ایالات متحده در مجبوریتی نهفته است که این کشور بر ما تحمیل کرده است و اکنون چاره ای نداریم جز این که تمام دردهای خود را در درون خود بخوریم تا آن یار بی وفا نرنجد.
آقای بایدن در گذشته نیز چندین بار در جلسات رسمی بدبینی خود را نسبت به افغانستان بیان کرده است و به نظر می رسد که آن بدبینی هم چنان او را تا درون کاخ سفید و موقعیت ریاست جمهوری تنها ابرقدرت جهان هم چون روح سرگردان دنبال کرده است و رها نمی کند. او در یک سفر رسمی در سال 2002 که در آن زمان در قامت یک سناتور به افغانستان سفر کرده بود در دیدار با وزیر داخله وقت افغانستان آقای یونس قانونی سخنانی بر زبان آورد که حتی جلسه هر دو نفر را مختل کرده بود.
بایدن در یک مصاحبه در سال 1390 گفته بود که هدف ایالات متحده از حمله بر افغانستان شکست القاعده است و طالبان دشمن این کشور نیست. او بعدها چندین بار گفته بود که افغانستان ارزش کشته شدن سربازان آمریکایی را ندارد و ما نباید در این کشور بمانیم. رییس جمهور کنونی ایالات متحده چندین بار در مناظرات انتخاباتی خود در برابر دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین این کشور اظهارات جنجالی در مورد افغانستان داشته است که هرکدام عمق دیدگاه وی را در باره افغانستان نمایان می سازد. در یک مناظره در سال 1398 گفته بود که افغانستان درست شدنی نیست و ما باید تمام نیروهای خود را از این کشور خارج کنیم. بعدتر در یک مناظره دیگر نیز گفت که شخصا مخالف ایده ملت سازی در افغانستان است و این کشور هرگز تبدیل به یک ملت نخواهد شد.
در مجموع به نظر می رسد که رییس جمهور فعلی ایالات متحده یک نگاه شدیدا بدبینانه نسبت به افغانستان دارد و این نگاه هم چنان روان او و در نهایت سیاست های ایالات متحده در قبال افغانستان را تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو بسیاری از تصامیمی که اخیرا ایالات متحده در قبال افغانستان و مسایل داخلی کشور ما به عنوان یک شریک استراتژیک اتخاذ کرده است ناشی از نگاه شخصی اقای بایدن نسبت به افغانستان است.
در رویکرد اخیر ایالات متحده نسبت به افغانستان دولت افغانستان به حاشیه رفته است، طالبان تقویت گردیده است و مهم تر آن که به نظر می رسد ایالات متحده همه توافقنامه ها و پیمان هایی را که با افغانستان داشت عمدا به فراموشی سپرده است. این رویکرد ممکن است در کوتاه مدت از سوی رهبری جدید ایالات متحده قابل توجیه باشد ولی در دراز سبب تغییر بازی در سطح کلان و منطقه ای خواهد شد. رقبای تاریخی ایالات متحده هم اکنون در حال محکم کردن جای پای خود در افغانستان هستند تا شکست ایالات متحده در مبارزه با تروریسم را کامل کنند. طبیعی است که اکنون نتایج این سیاست به زودی ظاهر نمی گردد ولی در بلندمدت بار دیگر اثبات خواهد شد که به فراموشی سپردن دو باره افغانستان و تکرار این اشتباه یک بار دیگر چه بهای سنگینی خواهد داشت.

دیدگاه شما