صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۳۰ سرطان ۱۴۰۳

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حمایت‌های بی دریغ همسایگان از طالبان

-

حمایتهای بی دریغ و تازه همسایگان از طالبان در روزهای گذشته بار دیگر خبرساز شده است. شیخ رشید احمد وزیر داخله پاکستان در تازه ترین اظهارات خود از روابط محکم پاکستان با طالبان خبر داده و گفته است که طالبان جنازه ها و مجروحان خود را به پاکستان منتقل می کنند و زخمیان طالب در شفاخانه های این کشور تداوی می شوند. این در حالی است که نخست وزیر پاکستان و وزیر خارجه این کشور در روزهای گذشته هرگونه مناسبات معنی دار و سازمان یافته میان پاکستان و طالبان را رد کرده بودند. مصاحبه شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان با طلوع نیوز در روزهای اخیر پر از سخنان دروغ و کذب بود.
از سوی دیگر در روزهای اخیر به خصوص پس از تحولات جدید در عرصه جنگ و تصرف بخش هایی از کشور به دست طالبان حلقاتی در همسایگی غربی ما نیز در جهت تطهیر طالبان فعال شده اند و مرتب از خلوص دینی این گروه تروریست و جنایتکار سخن می گویند. این حرکت به قدری آشکار و صریح بوده است که نزدیک ترین رسانه ها و چهره های سیاسی نزدیک به اصحاب قدرت در ایران مستقیم به حمایت از طالبان و عملکرد این گروه برخاسته اند. پرسش اساسی این است که همسایه های افغانستان چه چیزی از تقویت و تطهیر طالبان به دست می آورند؟
موضع پاکستان و اهداف کوتاه مدت و بلندمدت این کشور نسبت به حمایت همه جانبه از طالبان روشن است. به همان اندازه که اصل حمایت و پشتیبانی پاکستان از طالبان روشن است، اهداف و عمق استراتژی این کشور از این کار نیز روشن است. کسی نمی تواند حمایت های همه جانبه اسلام آباد از طالبان را انکار کند. حتی بالاترین مقامات این کشور وقتی رو در روی دوربین های رسانه ها دروغ می گویند بیش از هر کس دیگر خود به گفته های شان خنده می کنند. بدون حمایت پاکستان، طالبان حتی یک روز قادر به مدیریت جنگ و استمرار منازعه در افغانستان نیستند. بسیار بدیهی است که پاکستان طالبان را به وجود آورده و از آن با تمام وجود حمایت می کند. مدیریت یک جنگ سراسری و استمرار یک منازعه طولانی بدون مصرف بودجه کلان و بدون حمایت های بی دریغ آی اس آی از طالبان به همان اندازه مضحک است که طالبان عملکردهای تروریستی خود را انکار می کنند.
هدف پاکستان نیز از این کار واضح است. این کشور تا کنون بر این باور است که برقراری یک حکومت با ثبات و مقتدر در افغانستان به منزله احیای ادعاهای مرزی از سوی این کشور است. در مصاحبه ای که اخیرا شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان با طلوع نیوز داشت بر این مدعا تاکید کرد و گفت که تازمانی افغانستان دست از ادعای تاریخی بر آن سوی خط دیورند بر ندارد منازعه در این کشور ادامه می یابد و افغانستان هرگز تا آن زمان روی آرامش را نخواهد دید. بنابراین هدف پاکستان از تقویت طالبان روشن تر از آن است که در باره آن قلمفرسایی کنیم.
ایران نیز در هفته های اخیر پا جای پای پاکستان گذاشته است. این کشور چندین سال است که حمایت های نظامی و لوجیستیکی از طالبان دارد. این کشور در تعامل با پاکستان برنامه های وسیعی برای نا امن سازی غرب افغانستان دارد. زیرا فکر می کند که اگر یک حکومت با ثبات در افغانستان به وجود آید حداقل در بخش مدیریت آب این کشور به اهداف خویش نخواهد رسید. به همین خاطر در سال های اخیر حمایت های بی دریغی از طالبان داشته است. ایران احساس می کند که طالبان با توجه به پیروزی هایی که اخیرا به دست آورده است و از سوی دیگر آمریکایی ها نیز افغانستان را ترک می کنند، ممکن است این گروه قدرت را در افغانستان بگیرد. برای آمادگی گرفتن برای روز مبادا و توجیه حمایت های چندین ساله اکنون به تطهیر طالبان روی آورده است. از این رو مرتب از خویی های نداشته طالبان سخن گفته می شود و عملکردهای ضد بشری این گروه به تدریج توجیهات عجیب و غریب پیدا می کند.
برای هر دو همسایه غربی و جنوبی باید یادآوری کرد که هرد و اشتباه می کنند. معامله با طالبان و تقویت این گروه ممکن است ولی تطهیر آن امکان ندارد. گروه طالبان طی نزدیک به سی سال گذشته جنایت هایی را انجام داده است که در میان همه گروه های تروریستی و افراطی از این حیث سرآمد است. بر فرض محال اگر طالبان دو باره افغانستان را تصرف کنند و در این سرزمین حکومت تشکیل دهند نخستین قربانی آن همین دو کشور خواهند بود. زمانی که طالبان به قدرت برسد افراطیت، این اژدهای خفته در زیر ریگستان های سیستان و بلوچستان و مدارس پاکستانی سر برخواهد آورد. آن زمان ممکن است خیلی دیر شود.

دیدگاه شما