صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۹ جدی ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رسالت ملي براي حراست از وحدت شيعه و سني

-

افغانستان به رغم شکاف هاي اجتماعي برخاسته از تفاوت هاي زباني، اتنيکي، سمتي، حزبي، نابرابري فرصتها  و جز آن، متحد ترين کشور در سطح منطقه  و جهان اسلام بلحاظ مذهبي بوده و هست. اخيرا اقدامات مکرر تروريستي سازماندهي شده از جانب دشمن، براي ايجاد نفرت مذهبي و بروز جدال هاي فرقه اي صورت گرفته است، تا اين نقطه قوت ملت افغانستان را نيز تبديل به يک چالش جدي کند.  هوشياري، بيداري و بردباري مردم، برخي نخبگان و تعدادي از مسئولان، تا اکنون مانع موفقيت نقشه هاي شوم دشمنان افغانستان گرديده است. تروريست ها با گروگانگيري و کشتار هزاره هاي شيعه، حمله بر تظاهرات مسالمت آميز جنبش روشنايي، مسجد باقرالعلوم، زيارت سخي، مسجد الزهرا، مسجد جواديه هرات، نسل کشي در ميرزاولنگ، و ارتکاب جنايت جنگي در مسجد امام زمان شمال کابل، آشکارا در راستاي شعله ور ساختن آتش نفرت و خصومت فرقه اي گام برداشته است. هرچند بلوغ فکري و درک و درايت سياسي هزاره هاي قرباني باعث شده است که آنها با متانت فجايع را تحمل کرده از به کارگيري ادبيات نفرت، اظهار بد بيني فرقه اي و اقدامات تحريک آميز خارج از چاچوب هاي قانوني پرهيز کنند، و از طرفي هم  ابراز همدردي و همدلي  بخشي هاي وسيع از اهل سنت  قابل تقدير بوده است ولي اين به معناي آسيب ناپذيري و عدم مواجهه با خطر منازعه فرقه اي نيست. از اين رو لازم است به چند نکته اساسي اشاره شود:
1. از طرح تأمين امينت اماکن مقدسه مذهبي و فرهنگي شيعيان با وجود اينکه بسيار ديرهنگام روي دست گرفته شده است، استقبال کرده انتظار داريم- با توجه به تحولات کلان منطقه اي و بين المللي که همگي در راستاي تضعيف و شکست تروريست ها بوده و گروههاي تروريستي انگيزه بالا براي ضربه زدن بيشتر دارند- اين پلان  در اسرع وقت، تطبيق و با حمايت و اعتماد متقابل مردم و نهادهاي امنيتي، به گونه موثر اجرا گردد. حکومت در چارچوب قرار داد اجتماعي که نظام ما نيز بر بنياد آن استوار است، اولين و آخرين مرجع مسئول براي حراست از جان، مال وناموس شهروندان به شمار مي رود. غفلت و يا ناتواني در اين عرصه به حثيت و اعتبار مسئولان و نهادهاي ذي ربط، بيش از پيش لطمه زده، بي اعتمادي فزاينده، بي ثباتي وسيعتر سياسي و چالش بزرگ ديگر را فرا روي نظام قرار مي دهد.
2. پاسداري از فضاي مملو از مودت و محبت مذهبي ميان شيعيان و اهل سنت، به عنوان تنها نقطه قوت افغانها، فقط وظيفه دولت نيست بلکه يک رسالت ملي و همگاني است. بر اين اساس  مسئوليت ملي اين است که همه با هم  در هر سطح و هر جايگاهي که قرار داريم، بسيج شده براي حراست از اين سرمايه اجتماعي، هر آنچه  را در توان داريم در طبق اخلاص گذاشته وظيفه ديني، ميهني و انساني خود را انجام دهيم. همه  نهادهاي دولتي و غير دولتي،اصحاب قلم، رسانه ها، آگاهان، بزرگان و متنفذين و مخصوصا عالمان ديني وظيفه دارند که جلو استفاده ابزاري  از آموزه هاي ديني را گرفته و در ايجاد گفتمان وحدت  ديني و مبارزه با نفرت پراکني سهم بگيرند.
3. در منطقه ما جنگ سردي بين قدرت هاي منطقه اي وجود دارد و طبيعي است که از تعدادي از شهروندان ساده لوح و يا راديکال ابزار آنها قرار گيرند. در اين قسمت وظيفه دولت، نهادها و شخصيت ها است که جلو چنين بهره برداري ها را بگيرند و از جانبي هم متوجه باشيم که دشمن با هر بهانه و مستمسکي واهي  وحدت ما را هدف قرار ميدهد و ما نبايد مهر صحت بر مستندات دشمن بگذاريم. اينکه هزاره ها به صورت زنجيره اي آماج نسل کشي و قتل عام قرار مي گيرند نه بخاطر منازعات بيروني، بلکه هدف دشمن تقسيم جامعه ما به اکثريت و اقليت فرقه اي است. دشمن هزاره ها را هدف قرار داده چون هزاره ها موتر محرک دموکراتيزاسيون و پيشگام نظم مدني است. هزاره ها با ايجاد نهضت علم آموزي و تجهيز به دانش مسلکي راهبرد آباداني و توسعه کشور را ترسيم ميکنند و دشمن آبادني، خود کفايي و پيشرفت ما را تحمل نمي تواند.
4. تجارب غم انگيز کشورهاي درگير هرج و مرج سياسي، فاقد قدرت مرکزي  و فرو رفته در باتلاق نفرت فرقه اي، نظير سوريه، يمن، لبيا و غيره نشان ميدهد که فروپاشي نظم سياسي و همبستگي ملي، پيامدهاي خطرناک و مهلک را بدنبال دارد که هيچ گروه و قشر اجتماعي در امان نيست. جاي خوشبختي است که بسياري از قلم بدستان، نخبگان و شهروندان مسئول و آگاه با درک وضعيت اتخاذ مواضع و کرده براي همدلي و همبستگي گام بر مي دارند. با اين وجود انتظار مي رود براي عبور از روزهاي دشوار و رسيدن به شرايط نسبتا مطلوب وحدت طلبي به يک نهضت فراگير ملي تبديل شود و هيچ کس نسنجيده و ساده لوحانه اقدام و يا ابراز نظر نکند.

دیدگاه شما