صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲ حوت ۱۳۹۷

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تروریستان دشمن همه ما است

-

هیجده نفر کشته و 12 نفر زخمی در انفجار دیروز ولایت ننگرهار. کشته ها همه افراد ملکی بودند که در مراسم تشییع جنازه شرکت کرده بودند. بیش از چهل کشته و پنجاه زخمی در نتیجه حمله انتحاری روز پنجشنبه در کابل. این است وضعیت امروز افغانستان.
در سال جاری حملات زیادی بر مساجد، مراکز فرهنگی و رسانه ای و محل تجمع افراد ملکی صورت گرفته است. این نشان می دهد که گروه های تروریستی در این سال بیشتر مردم ملکی را هدف قرار داده اند. این مشخص است که هدف گروه های تروریستی ایجاد ترس، وحشت، نفاق و تفرقه پراگنی در جامعه است. این اهداف را از راه های مختلف تعقیب و پیگیری می کنند. تشدید و گسترش حملات انتحاری بر مساجد و محلات مذهبی و فرهنگی هزاره ها، به وضوح نشان می دهد که این گروه ها قصد ایجاد بدبینی و نفاق میان اقوام و مذاهب اسلامی در افغانستان را داشته و تلاش کرده اند که با نشانی کردن یک قوم و مذهب نوعی تفاوت و بیگانه انگاری را در جامعه تقویت کنند. خوشبختانه مردم افغانستان اکنون به این درک رسیده اند که دشمنی اقوام و مذاهب در کشور سر انجامی جز تباهی، فاجعه و ویرانی چیز دیگری در پی نخواهد داشت. به این دلیل علیرغم همه دسیسه هایی که تا هنوز در این زمینه صورت گرفته؛ نه تنها دشمنان مردم افغانستان به خواسته های خودشان نرسیده که تلاش های آنها در این زمینه به نتایج عکس انجامیده و روحیه همدلی و همپذیری میان اقوام و مذاهب را در کشور مستحکم تر ساخته است.
مردم می دانند که گروه های تروریستی به هیچ باور و عقیده ای پایبندی ندارند و شعار آنها از اسلام صرف به منظور استفاده ابزاری از ارزش های دینی و تحمیق جوانان احساساتی و نا آگاه از مسایل دینی صورت می گیرد. این گروه ها هیچ اراده ای از خود ندارند و در همه برنامه ها و فعالیت های خود، مطابق با خواست و اراده ای کشورهای خارجی و حلقات استخباراتی بیگانه عمل می کنند. فعالیت گروه های تروریستی در خاورمیانه و از جمله افغانستان یک پروژه کلان سیاسی و امنیتی است که از سوی برخی کشورها راه اندازی و حمایت می شوند. بنابراین تمام برنامه ها و فعالیت های آنها در راستای ایجاد ترس و وحشت و گسترش نا امنی در افغانستان صورت گرفته و ویرانی و بربادی این کشور را هدف گرفته است.
گروه های تروریستی مربوط هیچ قوم و مذهبی نیست؛ آنها بر ضد تمام اقوام و مذاهب افغانستان می جنگند؛ به این خاطر تمام شهروندان افغانستان با اتفاق علیه گروه های تروریستی ایستاده اند و در بدترین حالت از حکومت و نیروهای امنیتی در برابر هراس افگنان دفاع می کنند.
ممکن است از نظر تروریستان حمله بر یک منطقه نسبت به منطقه ای دیگر و حمله بر یک قوم نسبت به دیگر اقوام، به لحاظ اهدافی که از این حملات دنبال می کنند فرق کند؛ اما از نظر مردم افغانستان همه این حملات هراس افگنانه، وحشیانه و برخلاف موازین دینی و ارزش های حقوق بشری است. فرقی نمی کند که این حملات در بلخ و تخار و بدخشان باشد یا در قندهار و نیمروز و هلمند. در کابل، بامیان و غزنی باشد یا خوست و ننگرهار و کنر و پکتیا.
مردم افغانستان اگر در هر مسأله دیگر اختلاف داشته باشند؛ اما در مبارزه با هراس افگنی متحد و متفق اند و همین اتفاق و اتحاد مردم افغانستان است که به مبارزه حکومت علیه هراس افگنی مشروعیت بخشیده و حضور نیروهای بین المللی در افغانستان را توجیه پذیر ساخته است. محکومیت گسترده حملات انتحاری و انفجاری از سوی حکومت و مردم افغانستان و اظهار نفرت و انزجار عمومی نسبت به این گونه حملات، بیانگر آگاهی و بیداری مردم افغانستان و همبستگی و یکپارچگی آنان در برابر گروه های تروریستی و حامیان آنها است. هوشیاری مردم افغانستان همانطوری که تا هنوز توطئه ها و دسیسه های دشمنان خنثا کرده؛ از این به بعد نیز فرصت و مجال استفاده جویی آنها را از اختلافات قومی و مذهبی خواهد گرفت و باورهای نیرومند جمعی بر ایده های خاینانه گروه های تروریستی غلبه خواهد کرد و این گروه ها خواب و خیال تفرقه قومی و مذهبی در افغانستان را فراموش خواهند کرد.
حمله هراس افگنان بر نمازگزاران و اشتراک کنندگان در مراسم دینی، حس همدردی و غمشریکی میان شهروندان را تقویت کرده و نفرت روز افزونی را نسبت به اعمال و رفتار بیرحمانه و وحشیانه ای تروریستان به وجود آورده است. مردم می دانند که هراس افگنان دشمن بشریت و تمام مردم افغانستان است که در راستای تحقق اهداف کشورهای خارجی می جنگند؛ بنابراین کشتن مردم افغانستان، بدون تمایزات قومی و مذهبی، هدف عمده ای آنها را تشکیل می دهد؛ تمرکز بر کشتار افراد منتسب به یک قوم و مذهب، زمانی اهمیت پیدا می کند که اختلافات قومی و مذهبی به عنوان جزؤ پروژه در درون سایر فعالیت های هراس افگنانه، مد نظر گرفته شود.

دیدگاه شما