صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طالبان و دشمنی ناتمام با مردم

-

دیروز بار دیگر طالبان در ولایت غور فاجعه آفریدند و تعدادی از مسافران بی گناه را تیرباران کردند. این حادثه در حالی صورت می گیرد که این گروه در طی یک سال اخیر بارها اعلام کرده است که به مردم عادی آسیب نمی رساند. اما در عمل متاسفانه این گروه چیزی غیر از کشتار مردم بی گناه و ملکی ارمغان دیگری نداشته است. برخی از آخرین نمونه های آن را در حمله انتحاری بر هوتل انترکانتیننتال و چهارراهی صدارت همه مردم شاهد بودند. بدون شک بسیاری از حملات انتحاری بر مردم ملکی در طی سال های اخیر کار اعضای این گروه بوده است. اما دو مورد یادشده را سخنگوی طالبان رسما به عهده گرفته است. در این دو حمله صدها تن از شهروندان افغانستان به شهادت رسیدند که اکثریت مطلق آنان از مردم ملکی و غیر نظامی بودند.
اکنون شهادت مظلومانه تعدادی از هموطنان در غور و زخمی شدن عده دیگر بار دیگر اوج قساوت و بی رحمی این گروه را به نمایش می گذارد و تردیدی باقی نمی گذارد که این گروه دشمن همیشگی مردم افغانستان است و در اثبات دشمنی خود از هیچ جنایتی نیز دریغ نمی ورزد. اما هستند عده ای که هنوز فریب طالبان را خورده اند و هم چنان بر تداوم جنگ و جنایت اصرار می ورزند. اگر چه برخی از اخبار حکایت از آن دارد که عاملان حادثه دیروز داعش است، ولی تردیدی نیست که داعش در ولایت غور هنوز نتوانسته است نفوذ کند. تمام کسانی که در این ولایت در مقابل حکومت می جنگند از اعضای گروه طالبان هستند که غالبا سابقه عضویت برخی از احزاب جهادی سابق را دارند. بنابراین داعش یک نام گمراه کننده است که طالبان جنایت های هولناک خود را تحت این نام جدید انجام می دهند.
متاسفانه بر اساس برخی از خبرها جان باختگان به یک قوم تعلق داشته اند و از مردم مناطق مرکزی کشور بوده اند. اگر این خبر صحت داشته باشد به نظر می رسد که این حادثه یک هشدار جدی برای حکومت در آغاز سال جدید و فصل های بهار و تابستان است. طالبان بر اساس استراتژی جدید خود بیشتر اقلیت های قومی و هم چنین کارمندان دولت را مورد حمله قرار می دهند تا میان مردم و حکومت فاصله بیندازند و هم چنین نفاق مذهبی و قومی را در افغانستان داغ کنند.
حادثه غور به همان میزان که قساوت و اوج جنون و جنایت را در وجود تروریست ها نشان می دهد، نشان از جدیت و تصمیم آن ها در راستای ایجاد چالش های جدید فراروی حکومت افغانستان نیز دارد. بدون تردید پشت سر این همه جنایت و دشمنی دست های کشورهای همسایه و بیگانگان قرار دارد. آنان جنایت و خشونت را طراحی و طالبان اجرا می کنند. در تمام سال های گذشته طالبان مجری سیاست های خشونت آمیز کشورهای منطقه بوده اند.
اما پرسش اساسی این است که متاسفانه هنوز انتظاراتی وجود دارد که گویا طالبان به پروسه صلح می پیوندند و به روندهای دموکراتیک خواهند پیوست، امری که هیچگاه تحقق نخواهد یافت و هیچ همخوانی با خصلت های ذاتی طالبان ندارد. این انتظارات و توقعات هم طالبان را جری تر ساخته و هم نیروهای امنیتی را با انگیزه کرده است و هم سبب مماشات و چشم پوشی از جنایت های طالبان شده است.
دو سال پیش و هم چنین یک سال قبل در همین ولایت غور یکی از فرماندهان طالبان دست به کشتار مشابه زد و بسیاری از قربانیان از مردم عادی بودند. اما قاتل مردم و عامل اصلی آن حادثه هنوز زنده است و در باره او عدالت تطبیق نگردیده است.
حادثه دیروز نیز گفته می شود در نزدیکی یکی از پوسته های پلیس انجام یافته است؛ اما متاسفانه هنوز در دستگیری عاملان آن کاری صورت نگرفته است.
واقعیت این است که طالبان و همه قانون شکنان هیچ زبانی غیر از زبان زور و مبارزه دوامدار نمی شناسند. تا کنون تجربه نشان داده است که طالبان و حامیان آن ها هر زمانی که در تنگنا قرار گرفته اند به دنبال صلح راه افتاده اند و هر زمان که با مماشات و نرمش مواجه شده اند، دست به جنایت بیشتر زده اند.
طالبان دشمنان مردم افغانستان و مجری سیاست های خصمانه کشورهای همسایه هستند. بنابراین تنها راه مقابله با آن ها مبارزه جدی و قاطع است و بس.

دیدگاه شما