صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۱۹ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

علما؛ اقدام پسندیده و دیر هنگام

-

دیروز بیش از دو هزار نفر از علمای دینی از سراسر افغانستان در خیمه لویه جرگه جمع شده بودند و در مورد اوضاع جاری کشور، تداوم جنگ و نا امنی و افزایش حملات انتحاری، بحث و گفتگو کردند. در پایان این نشست علمای دین فتوا صادر کردند که حملات تروریستی و انتحاری حرام و در دین مبین اسلام جواز ندارد.
علمای دین جنگ در افغانستان را ناروا توصیف کردند و گفتند در کشوری که نود و نه فیصد آن مسلمان است، جنگ جز مسلمان کشی چیزی دیگری نخواهد بود. در قطعنامه¬ای این نشست همچنین از دولت خواسته شده است که عوامل حملات انتحاری را شناسایی و مجازات کند.
این اقدام علما در نوع خود بی سابقه و شایسته تقدیر می باشد. سال ها است که علمای دینی در برابر هراس افگنی و کشتار افراد ملکی در کشور سکوت کرده بودند و حتا درباره حملات انتحاری نیز اعلام موضع نمی کردند. این رویه علما در نزد مردم افغانستان سؤال برانگیز بود و شهروندان کشور علما را به محافظه کاری توجیه ناپذیر متهم می کردند و می گفتند که علما در برابر خون مردم بی گناه احساس مسؤلیت نمی کنند.
مردم با انتظارات و توقعاتی که از علما دارند و احترامی که نسبت به این قشر جامعه قایل اند، سکوت معنادار آنها در برابر اعمال تروریستی در کشور که سبب کشتار ده ها فرد بی گناه می گردید، قابل قبول نبود. مردم این سکوت را توهین به جان، مال و عزت مردم افغانستان می دانستند و از علما انتظار داشتند که در این باره با مردم افغانستان همراه و همگام باشند و در برابر هراس افگنی و حملات انتحاری به صورت واضح و جدی موضع بگیرند.
نشست دیروز علما و صدور فتوا در مورد حرام و ناجایز بودن حملات تروریستی و انتحاری، پاسخ به شبهه ها و پرسش هایی بود که در ذهنیت مردم افغانستان ایجاد شده بود. دیروز علما ثابت کردند که در همه حال در کنار مردم افغانستان می باشند و از منافع مردم و کشور خود در همه حال دفاع می کنند.
دیروز علمای دین همنوایی و همگرایی خود را با مردم افغانستان اعلام کردند و نشان دادند که علما جزؤ جدایی ناپذیر پیکره جامعه بوده و در همه حال در کنار آن خواهند ماند و از منافع آن پاسداری خواهند کرد.
افغانستان امروز در وضعیت بسیار شکننده و حساسی قرار دارد. دشمنان افغانستان از درون و بیرون توطئه می چینند، تا در صفوف متحد و بهم فشرده مردم افغانستان شکاف ایجاد کرده و تحت عناوین گوناگون میان مردم تفرقه و جدایی بیندازند. اقدام دیروز علما در واقع پاسخ محکم برای دشمنان و مزدوران آنها نیز بود. علما ثابت کردند که شهروندان افغانستان اکنون از سطح دانش و آگاهی خوبی برخوردار می باشند و می توانند اوضاع کشور را با همه پیچیدگی های آن تحلیل کرده و نسبت به آن موضع بگیرند. این که امروز مردم در کنار حکومت قرار گرفته و از سیاست های کلان کشور حمایت و پشتیبانی می کنند، به خاطر آن است که مردم آن را به نفع ثبات و امنیت افغانستان تشخیص داده و توسعه و آبادانی کشور را تنها در سایه برقراری نظم حاکم امکان پذیر می دانند.
افغانستان امروز بیش از هر زمانی دیگر به اتحاد، اخوت، برادری و همپذیری نیاز دارد. مردم افغانستان باید در شرایط فعلی صرف نظر از هرگونه تعلقات قومی، نژادی، زبانی، مذهبی و سمتی در راستای تأمین منافع کلان ملی متحد شوند و در کنار حکومت افغانستان در برابر توطئه ها و دسیسه های دشمنان، که به نام دین، مذهب و ارزش های اسلامی، جوانان احساساتی اما متدین را فریب می دهند، بایستند.
ما نیز به عنوان بخشی از جامعه از موضع گیری علمای دینی در مورد حرام دانستن حملات انتحاری، اعلام حمایت کرده و از افراد و اشخاص فریب خورده که به هر دلیلی در صفوف دشمنان مردم افغانستان قرار گرفته، می خواهیم که دست از خشونت، جنگ و کشتار مردم بی گناه بردارند و با استفاده از فرصت موجود، سلاح را به زمین گذاشته و مانند بسیاری از مردم افغانستان به زندگی صلح آمیز و بدون کشتار برگردند.
ولی گروه های هراس افگن همانطوری که انتظار می رفت، نشست و صدور فتوای علمای دین را مطابق میل و خواست خود ندانستند و با انتحار در مسیر خروجی و کشتن افراد ملکی، تداوم دشمنی خود را با حکومت و مردم افغانستان اعلام کردند. این گروه ها همانطوری که موضع مخالفت خود را به فراخوان صلح حکومت با انجام حملات انتحاری و عملیات های گسترده نظامی نشان دادند، این بار نیز با حمله انتحاری خشم شان را در برابر صدور فتوای علما بر ملا کردند. این حمله در واقع نشان می دهد که فتوای علما تا چه حد می تواند پایه های مشروعیت آنها را متزلزل کرده و بر روند توجیه اعمال تروریستی آنها بر مبنای شریعت تأثیر منفی می گذارد.

دیدگاه شما